Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolní hasiči hromadně darovali krev

Desítky dobrovolných hasičů z celého Karvinska hromadně darovaly krev. Pracovníci transfúzní stanice karvinské rájecké nemocnice jejich počin vítají a vždy jsou na takovýto nápor dárců předem připraveni.

Hematologicko transfuzní oddělení karvinské rájecké nemocnice bylo doslova v obležení dobrovolných hasičů z celého Karvinska.  Žádný požár nepřijeli hasit, všichni přišli darovat krev.

„Já krev daruju už pět let, abych zachránil nějaký život.“ „Je to potřebné, člověk nikdy neví, kdy ji sám bude potřebovat,“ řekli během odběru dobrovolní hasiči.

„Tato akce vznikla na třetím sjezdu v Pardubicích na popud OSH Nový Jičín.  Letos akce Daruj krev s dobrovolnými hasiči běží sedmým rokem. V měsíci květnu mají hasiči možnost v krevních centrech darovat krev,“ řekl starosta OSH ČMS Karviná Tomáš Stefan.

„Většina jich jde na běžný odběr, tzn. darují plnou krev.  Někteří jdou na plazmaferézu nebo cytaferézu, kdy se odebírají pouze červené krvinky,” řekla vrchní sestra HTO NsP Karviná Ráj Jarmila Winklerová.

Mnozí hasiči darují krev pravidelně. Někteří se ji rozhodli darovat poprvé.

„Hlavně jsem chtěla někomu pomoc, protože ta moje krevní skupina je hodně vzácná, je jí málo. Loni jsem kojila, darovat jsem krev nemohla, teď ráda pomůžu,“ řekla jedna z prvodárců Zuzana Homolková.

Takovouto inciativu zdravotníci velmi vítají.  Dárcovská populace stárne a generační výměna je nutná. Prvodárci jsou proto velmi žádaní. Hasiči ale nejsou jediní, kteří tímto způsobem v Moravskoslezském kraji pomáhají druhým. Pravidelnými dárci jsou i policisté a strážníci MP či studenti středních a vysokých škol.
The Backwards: World Beatles Show / koncert

07.05. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

TORINA CZ, s.r.o. - Praha-východ

od 16 800 do 18 000 Kč/měsíc

Detail

Česko Evropská Agentura s.r.o. - Jirny

od 18 600 Kč/měsíc

Detail

TERSTAV, družstvo , kancelář Brno

od 17 800 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků