Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Inspektoři životního prostředí trestají majitele lesů

Největší pokuty v loňském roce udělili inspektoři životního prostředí v Moravskoslezském kraji majitelům lesů. Jde o dva případy i když v jednom z nich jsou potrestány Lesy ČR za pochybení hned v šesti lokalitách. Oba tresty souvisejí s nečinnosti v souvislosti s šířením nebezpečného kůrovce.

Česká inspekce životního prostředí udělila v posledních třech letech majitelům lesů pokuty za celkem 18 milionů korun. Všechny se týkaly liknavého přístupu při likvidaci kůrovcové kalamity. V Moravskoslezském kraji loni inspektoři potrestali dvě společnosti. Rekordní pokutu 3,5 milionu korun dostaly Lesy ČR, které včas nevytěžily stromy napadené kůrovcem. Zasažené oblasti jsou Bruntál, Jablunkov, Město Albrechtice, Jeseník, Štenberk a Rožnov pod Radhoštěm. "Kůrovec doznal konce svého vývoje a vyletěl. Tzn. že zasáhl další okolní lesy," říká ředitel ČIŽP Ostrava Karel Kozubek.

2 miliony korun by měla zaplatit společnost JT Company, která vytěžila v Krásné v Beskydech téměř dva hektary lesa a holiny nezalesnila. I to umožnilo kůrovci další množení a nyní je zasažen lesní porost dalších 8 majitelů. "V oblasti Krásné pod Lysou Horou vytěžila asi 1,85 ha lesa. Z lesního zákona vyplývá, že musí provést zalesnění. Ovšem to společnost nikdy neprovedla. Vydali jsme nápravné opatření, které nebylo provedeno," dodává Kozubek.

Zatímco Lesy ČR už pokutu zaplatily, společnost JT Company nekomunikuje.  V roce 2016, to se jmenovala Skogar, už dostala pokutu 400 tisíc korun, kterou také nezaplatila. Peníze nyní vymáhá Celní správa ČR. 
Vratimovské Kino pod širákem: Teroristka

15.08. 21:00
Celý MS kraj, Vratimov – Horní Datyně, hřiště TJ Horní Datyně u Kulturního domu

Herní odpoledne v Bílovci

20.08. 13:00
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

Vratimovské Kino pod širákem: Ženy v běhu

22.08. 21:00
Celý MS kraj, Vratimov, U Hospůdky Meteor pod fotbalovým hřištěm

Gumárny Zubří, akciová společnost

od 22 000 Kč/měsíc

Detail

Základní škola a Mateřská škola Úsov, příspěvková organizace

od 31 000 do 36 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků