Ostrava hostí unikátní festival instalací ve veřejném prostoru

Pokud jste z Ostravy a nebo zde pracujete, či chodíte do školy, možná už jste si všimli zajímavých instalací, které v posledních dnech vznikly v centru a jeho okolí. Jde o díla uznávaných architektů a umělců, která mají kultivovat či dotvářet veřejný prostor. Vše je součástí unikátního festivalu LANDSCAPE.

Toto jsou Malé Bazaly. Na těch velkých probíhá rekonstrukce a tak si zájemci mohu zahrát fotbal alespoň tady. Najdete je na pozemku nazvaném Slza mezi Novou Karolinou a ulicí 28. října v centru Ostravy. Jde o jednu z instalací v rámci festivalu Landscape. "S ateliérem H3T jsme zbudovali tyto Malé Bazaly, na kterých jsou originální sedačky z těch původních," vysvětluje autor instalace Jakub Hepp.

V rámci Festivalu Landscape vzniká postupně 30 instalací, jejichž autoři jsou uznávanými českými i zahraničními umělci či architekty, ale i studenty místních univerzit. "Jsme rádi, že jsme v Ostravě, protože je důležité, když si velká města uvědomují, jak by ten veřejný prostor měl fungovat jiným způsobem, jak ho otevírat pro občany," říká ředitel festivalu Dan Merta.

Součástí festivalu je i šest výstav, které se věnují industriálním konverzím i kvalitě veřejného prostoru. Město na festival dalo 2,5 milionu korun. "Jsme městem, o kterém panuje spousta mýtů. Prý je průmyslové, špinavé, černé, nezajímavé. My se snažíme ten názor změnit," uvádí primátor Tomáš Macura.

Landscape festival Ostrava 2019 potrvá 4 měsícem, ale některé instalace ve městě zůstanou. Vše je zdarma. 

Valaši na Těšínsku / výstava

28.03. 16:00 - 29.03. 18:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Michal Ptáček – Plastiky / výstava

06.04. 16:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

Beskydy 8x jinak / výstava

19.04. 9:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

PEKÁRNA HRUŠKA, spol. s r.o.
Ostrava-město
od 13 600 Kč do 20 000 Kč

Detail

JTA - Holding, spol. s r.o.
Ostrava-město
od 18 000 Kč do 26 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků