Už potřetí se na Prašivé setkali dárci i nedárci krve

Už po třetí se setkali na Prašivé lidé, kteří se rozhodli pravidelným odběrem své krve pomáhat druhým. Na vrcholku strávili společné chvíle s těmi, kteří darovat krev teprve zvažují. Letos se navíc díky této akci rozrostl i počet registrovaých dárců kostní dřeně.

Před třemi lety přišel jeden z klientů ostravského Krevního centra s nápadem, setkat se společně i mimo zdravotnické zařízení. Slovo dalo slovo a setkání na Prašivé se stalo skutečností. Na společný výlet letos vyrazilo téměř 150 dárců i nedárců krve.

„Těm lidem, kteří krev ještě nedarovali, se snažíme vysvětlit, co darování obnáší. Tady se samozřejmě nemohou hned registrovat, je to jen o těch informacích, ale kdo bude mít zájem, může se zaregistrovat mezi dárce kostní dřeně,“ řekla Naděžda Kalužová z Krevního centra FNO.

Na Prašivou proto vyrazil i Petr Filipec, kterému německý dárce kostní dřeně před šesti lety zachránil život.

„Vyléčil mě z docela těžké nemoci, leukémie. Díky tomu, že ten registr existuje a lidé do něho vstupují, mohu být tady,“ konstatoval Petr Filipec.

A možná i díky tomuto příběhu se na Prašivé rozrostl registr dárců kostní dřeně o další čtyři jména.

„Dlouho jsem to odkládal, tady to byl ten poslední  krok k tomu zaregistrování.“ „Nebráním se takovým věcem. Pokud můžu, tak pomůžu, nikdy nevím, kdy to budu potřebovat já.“ „Mám hodně kamarádu v okolí, kteří měli závažné problémy a tohle jim pomohlo.“ „Pomáhat lidem by měl každý z nás, když může. Je to fér vůči těm, kteří si sami pomoci nemůžou,“ řekli čerstvě zaregistrovaní dárci kostní dřeně.

Stát se registrovaným dárcem kostní dřeně může každý zdravý člověk od 18 do 35 let..  Samotný odběr se pak dá přirovnat k odběru krevní plazmy.
innogy WINTER RUN OSTRAVA / běžecký závod pro celou rodinu

08.02. 09:00
Celý MS kraj, Prokešovo náměstí Ostrava

Country bál v Bašce

08.02. 19:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

XIII. Hodoňovický masopust

22.02. 13:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků