Horalské slavnosti v Jablunkově mají neodmyslitelnou atmosféru, jsou místem setkání po letech

Opět po roce se v Jablunkově sešli milovníci folkloru. V místním areálu se konaly Horalské slavnosti. A ty jsme si s kamerou nemohli nechat ujít.


Už po dvaasedmdesáté patřil jablunkovský městský les první srpnový víkend horalským slavnostem, jejichž hlavním organizátorem je Polský kulturně osvětový svaz.

„ My tomu neříkáme festival, ale říkáme tomu setkání, protože tady přijíždějí lidé, kteří se chtějí aspoň jednou za rok setkat, sejít se a promluvit si se známými, se kterými se třeba neviděli už 20 let a právě Gorolski Święto je tím pravým místem,“ řekl předseda organizačního výboru Jan Ryłko.

„Tady udržují tradice. Přenášejí zvyklosti ,kulturu, hudbu, zpěv a tanec dalším generacím a tím i propagují Moravskoslezský kraj,“ konstatovala předsedkyně výboru pro národnostní menšiny MS kraje Dana Forišková.

Program tohoto třídenního setkání je vždy velmi pestrý, nejinak tomu bylo i letos. Na své si  přišly všechny věkové generace.  Na pódiu se návštěvníkům postupně představily nejen naše regionální soubory ale také soubory ze zahraniční. Přijely z Polska, Slovenska, Maďarska, Rumunska,  Gruzie a Ukrajiny.

„Máme tvrdě stanovené meze například pro vystupující soubory . Nemohou tady vystupovat soubory které nemají vlastní kapelu,“ řekl Ryłko.

Pevně stanovená kritéria mají organizátoři horalských slavností i v oblasti gastronomie. Lidé si tak mohou pochutnat pouze na regionálních jídlech. Velmi nápadité jsou i alegorické vozy, které jsou součástí nedělního slavnostního průvodu.

„Vždycky se nám tady líbí, hlavně ten program.“ „Každým rokem se těšíme na bramborové placky .“ „Snažíme se na Gorola jezdit pravidelně, je to krásná a úžasná akce, plná folkloru a tradic,“ konstatovali návštěvníci jablunkovských horalských slavností.

Agatha Christie: Vražda v Orient expresu / premiéra inscenace

25.01. 17:30
Celý MS kraj, Těšínské divadlo, Český Těšín

Dětský Karneval v Bašce

26.01. 15:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

Country bál v Bašce

08.02. 19:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků