Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Před 80 lety bylo v karvinském lese popraveno dvanáct Poláků, místo vraždy dodnes připomíná mohyla

Před osmdesáti lety začala druhá světová válka, která si vyžádala více než 60 miliónů obětí. Některé z nich byly fašisty zavražděny krátce po okupaci. Dvanáct popravených Poláků dodnes připomíná zděná mohyla v lesíku poblíž bývalého dolu Barbora v Karviné-Dolech.

Bylo pondělí 18. září 1939. V lese u dolu Barbora v Karviné bylo popraveno jednotkou SS dvanáct mužů, hlásících se k polské národnosti.  Jejich těla byla zakopána do předem připravené jámy. Na den přesně po osmdesáti letech proto v těchto místech, které dnes připomíná pomník, proběhl pietní akt.

„Myslím si, že tuto paměť o lidech, kteří byli prvními obětmi nacistického teroru na území města Karviné je důležité si stále připomínat a pamatovat,“ řekl náměstek primátora Karviné Andrzej Bizoń.

Pietního aktu se zúčastnil také devadesátiletý pan Ryszard Kozieł, jehož otec byl v prvních dnech okupace zatčen a spolu s dalšími vězni musel vykopat v osudný den brzo ráno metr hlubokou jámu 4 x 4 metry.

„Nesměli se na tu popravu dívat. Když přivezli těch dvanáct mužů, tak esesáci začali střílet. Až je všechny zastřelili, pak je zavolali a oni museli jámu zasypat,“ zavzpomínal na vyprávění svého otce Ryszard Kozieł.

Po válce byly 1. října 1945 ostatky popravených mužů exhumovány a uloženy na hřbitově v Prostřední Suché. V červnu roku 1951 pak byla v místě tohoto zločinu postavena mohyla ve tvaru kaple a do ní zasazena deska se jmény zavražděných mužů.
The Backwards: World Beatles Show / koncert

07.05. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

RED BLANKET s.r.o. - Okružní ul.

od 17 000 Kč/měsíc

Detail

Career agency - Tylova, Prostějov

od 19 600 do 24 900 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků