Klastr SINEC zastřešuje sociální podnikání v rámci Moravskoslezského kraje. Aktuálně sdružuje více než šedesát podniků. Valná hromada probíhá minimálně jednou v roce. "Seznámíme členy s tím, co se událo za celou dobu, co se plánuje dopředu. Na valné hromadě to má vždy ucelený punc. Nejaktuálnější řešení je spojení aktérů sociálního podnikání v rámci více krajů a určitá diskuze o tom, kam se sociální podnikání v této republice ubírá," vysvětluje Jana Juřenová, prezidentka klastru SINEC.
Prostředí Moravskoslezského kraje v oblasti sociálního podnikání je unikátní. "Jak se tady vytváří po dlouhá léta společensky společenské podnikání, které lidem umožňuje pracovat v přirozeném pracovním prostředí, a to lidem, kteří jsou výrazně omezeni nebo téměř nezaměstnatelní v běžném prostředí. Klastr považujeme za významného partnera, je to subjekt, který nám pomáhá to prostředí kultivovat," říká Daniel Rychlík, vedoucí Odboru sociálních věcí z Krajského úřadu MSK.
Valná hromada schválila přijetí čtyř nových podniků, které budou v klastru působit. Podniky sdružené v klastru SINEC zaměstnávají více než 2000 zaměstnanců. Většina je zdravotně postižená nebo handicapovaná. Celkový obrat těchto firem je více než půl miliardy korun ročně.