Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava vzpomínala na válečné veterány. Oslav se zúčastnil i veterán z Dunkerque

Ulice měst v pondělí zaplavily vlčí máky. Myšleno samozřejmě obrazně na klopách bund a kabátů. 11. listopad je totiž Dnem válečných veteránů a květy vlčích máků jsou jejich symbolem. V Ostravě se vzpomínalo u památníku Rudé armády v Komenského sadech a mezi hosty byli i veteráni z 2. světové války.

93letý Jan Prokeš byl v Komenského sadech nejstarším vojákem, který se zúčastnil oslav Dne veteránů v Ostravě. Vzpomínal na boje u Dunkerque, kterých se zúčastnil jako člen Československé tankové brigády v roce 1945. "Válka je strašně hrozná věc a musíme dělat všechno proto aby válka nebyla," varuje veterán.

Oslav se zúčastnili hlavně novodobí veteráni, kteří sloužili na nejrůznějších zahraničních misích po roce 1989. V Perském zálivu,  Kosovu, Iráku, bývalé Jugoslávii nebo v Afghánistánu. "Jsem rád, že vlčí máky zdobí tolik občanů Ostravy a i v rámci republiky jich rok od roku přibývá. Je to výraz toho, že lidé ví, co tento svátek symbolizuje," vysvětluje Jaroslav Hrabec z Teritoriálního vojenského velitelství Tábor.

Součástí Dne válečných veteránů byla i vzpomínka na padlé. U Památníku Rudé armády byly položeny věnce. "Já jsem rád, že se tento svátek stal zase součástí našeho života, protože to je absolutní minimum, co můžeme udělat pro naše veterány," uvádí hejtman Ivo Vondrák a primátor Ostravy Tomáš Macura ho doplňuje: "Není větší oběti, než se zasloužit o svobodu, demokracii, mír. Je to příležitost poděkovat lidem, kteří takovou oběť dali." 

Slavnostní akt vyvrcholil vyznamenáváním vojáků, kteří výborně plní své úkoly. Medaili Krajského vojenského velitelství Ostrava dostal také jednatel TV Polar Jaroslav Korytář za válečný dokumentární film Bitva o Ostravsko.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků