Spalovna nebezpečného odpadu v Ostravě bude rozšířena. Ministerstvo životního prostředí souhlasí

Ostravští radní jsou v šoku. Ministerstvo životního prostředí totiž povolilo rozšíření spalovny nebezpečného odpadu společnosti SUEZ v Mariánských Horách a to navzdory tomu, že proti je Ostrava i Moravskoslezský kraj. Prý stačilo slíbit, že v okolí vymění několik kotlu na pevná paliva za plynová zařízení.

Společnost SUEZ provozuje v Ostravě spalovnu nebezpečného odpadu. Ročně likviduje asi 25 tisíc tun materiálu. Kapacitu chce ale zvýšit o 15 tisíc tun. Proti jejich záměru se postavil kraj, Ostrava a několik městských obvodů. Ministerstvo životního prostředí, ale jejich námitky na smetlo a rozšíření povolilo. Negativní vliv na životní prostředí je prý přijatelný. S tím ale Ostrava nesouhlasí.  "Je pro mě s podivem, že ministerstvo namísto toho, aby nám tady doručilo nějaké řešení, které by pomohlo významněji zlepšit ovzduší, tak nám povoluje nový emisní zdroj na území města,"  diví se primátor Ostravy Tomáš Macura.

Jednou z podmínek povolení je například to, že spalovna musí eliminovat asi 1300 kilogramů prachu ročně. V praxi to znamená, že bude stačit vyměnit ve dvaceti domcích kotle na pevná paliva za plynové. "Toto opatření bylo navrženo. S městem a městskými částmi o tomto ještě budeme jednat," potvrzuje mluvčí společnosti SUEZ Kateřina Kodadová.

V roce 2022 musejí být ale stejně vyměněny všechny neekologické kotle, takže nabídka SUEZU, je prý výsměch. "Město, na jehož území právě vzniká nový emisní zdroj, by mělo být to nejkompetentnější se k tomu vyjadřovat. Takže pro nás je to nepochopitelné," řekla primátorova náměstkyně pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Postoj ministerstva je podle primátora postaven na tom, že spalovna více škodlivin odebere, než vypustí. 
Agatha Christie: Vražda v Orient expresu / premiéra inscenace

25.01. 17:30
Celý MS kraj, Těšínské divadlo, Český Těšín

Dětský Karneval v Bašce

26.01. 15:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

innogy WINTER RUN OSTRAVA / běžecký závod pro celou rodinu

08.02. 09:00
Celý MS kraj, Prokešovo náměstí Ostrava

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků