Zpravodajství po silvestrovských oslavách vypadá každý rok podobně. Ukazujeme vám záběry z jednotlivých měst, která se předhánějí v krásných ohňostrojích. Mnoho lidí má ale také touhu odpálit si nějakou tu rachejtli osobně a to sebou přináší každoročně bohužel i spoustu úrazů. Často kvůli ignoraci návodu. Pozor také na pyrotechniku koupenou na venkovním tržišti. “Měly by se prodávat výrobky, které mají schválen prodej na českém trhu, které mají certifikát CE. Každý výrobek by měl být s českým návodem a podrobným návodem k odpálením,” vysvětluje pyrotechnik Zbyněk Vařecha.
Důležité je, skladovat pyrotechniku v suchu. Navlhlá by se mohla chovat nevyzpytatelně. Kromě důsledného doržení návodu jsou důležité i další zásady, abychom nepřidali práci hasičům. “K vypouštění rachejtlí, světlic nebo dělobuchů bychom si měli vybrat takové místo, kterým neohrozíme auta, tůje, balkóny. Nemělo by to být blízko nemocnic a nebo domovů pro seniory," radí mluvčí HZS MS kraje Petr Kůdela.
Pozor by měli dát dospělí také na své děti a nenechat je manipulovat s pyrotechnikou, která je povolená až od 18 let. Mnoho úrazů se stane z důvodu podnapilosti uživatele. Obce mají také vyhláškou stanoveno, kdy se můžou petardy a rachejtle odpalovat.