Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vodohospodáři zvyšují bezpečnost přehrad. Morávka bude lépe chráněna před povodní

Nejdůležitějším předpokladem pro správné a účelné fungování přehrad je jejich bezpečnost, proto Povodí Odry každoročně investuje stovky miliony korun do jejich údržby a rekonstrukcí. V začínajícím roce půjde nejvíce peněz na vodní dílo Morávka v Beskydech, které bude zmodernizováno.

Přehrada Morávka na stejnojmenné řece zásobuje velmi kvalitní pitnou vodou velkou část našeho regionu. Neméně důležitá je ale její protipovodňová úloha. Nebezpečí by mohlo hrozit ve Frýdku-Místku při vydatných deštích v Beskydech nebo při prudkém jarním tání. Morávka se totiž vlévá do Ostravice a ta protéká městem. Je proto důležité, aby byla bezpečná. Po dvaceti letech od velké rekonstrukce bude proto letos modernizována. "Bude vybudován bezpečnostní přeliv, spadiště skluzu a zavázání vlnolamu do rostlého terénu," řekl technický ředitel Povodí Odry Břetislav Tureček.

Celá modernizace by měla trvat necelé dva roky a bude stát 175 milionů korun. Největší zdrojem financování jsou dotační protipovodňové programy ministerstva zemědělství. "Po té stavbě by přehrada měla bezpečně odolávat 10.000leté vodě, což je průtok 470 metrů krychlových za sekundu," dodává ředitel.

Bezpečnost vodních děl je kontrolována tzv. systémem TDB, což znamená technicko-bezpečnostní dohled. Systém už byl modernizován na Těrlicku a Šancích a nyní je kromě Morávky v plánu také Baška. Dohled umožňuje získávání aktuálních dat o technickém stavu přehrad a tak lze účinně předcházet případným poruchám.
Herní odpoledne v Bílovci

Zítra
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

EXPEDIČNÍ KAMERA: festival outdoorových filmů v Bílovci

24.07. 21:00
Celý MS kraj, Letní kino v areálu zámku Bílovec

Vratimovské Kino pod širákem: Probudím se včera

25.07. 21:00
Celý MS kraj, Hřiště TJ Horní Datyně u Kulturního domu, Vratimov – Horní Datyně

PM & SA s.r.o. - U Parku

od 14 800 Kč/měsíc

Detail

Slezská diakonie-EFFATHA sociálně terapeutická dílna

od 9 800 do 11 800 Kč/měsíc

Detail

DŘEVODÍLO Rousínov , výrobní družstvo

od 17 800 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků