Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vodohospodáři zvyšují bezpečnost přehrad. Morávka bude lépe chráněna před povodní

Nejdůležitějším předpokladem pro správné a účelné fungování přehrad je jejich bezpečnost, proto Povodí Odry každoročně investuje stovky miliony korun do jejich údržby a rekonstrukcí. V začínajícím roce půjde nejvíce peněz na vodní dílo Morávka v Beskydech, které bude zmodernizováno.

Přehrada Morávka na stejnojmenné řece zásobuje velmi kvalitní pitnou vodou velkou část našeho regionu. Neméně důležitá je ale její protipovodňová úloha. Nebezpečí by mohlo hrozit ve Frýdku-Místku při vydatných deštích v Beskydech nebo při prudkém jarním tání. Morávka se totiž vlévá do Ostravice a ta protéká městem. Je proto důležité, aby byla bezpečná. Po dvaceti letech od velké rekonstrukce bude proto letos modernizována. "Bude vybudován bezpečnostní přeliv, spadiště skluzu a zavázání vlnolamu do rostlého terénu," řekl technický ředitel Povodí Odry Břetislav Tureček.

Celá modernizace by měla trvat necelé dva roky a bude stát 175 milionů korun. Největší zdrojem financování jsou dotační protipovodňové programy ministerstva zemědělství. "Po té stavbě by přehrada měla bezpečně odolávat 10.000leté vodě, což je průtok 470 metrů krychlových za sekundu," dodává ředitel.

Bezpečnost vodních děl je kontrolována tzv. systémem TDB, což znamená technicko-bezpečnostní dohled. Systém už byl modernizován na Těrlicku a Šancích a nyní je kromě Morávky v plánu také Baška. Dohled umožňuje získávání aktuálních dat o technickém stavu přehrad a tak lze účinně předcházet případným poruchám.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy