Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Predátoři útočí na sociálních sítích na děti. Chraňte je!

Děti jsou nejzranitelnějšími uživateli sociálních sítích a mnohdy vůbec netuší, jaké na ně číhá nebezpečí. V jejich případě především mravnostního charakteru. Policisté se snaží před hlavními riziky varovat. V našem kraji nyní proto odstartoval preventivní projekt "Tvoje cesta onlinem."

Na podzim loňského roku dopadli ostravští kriminalisté muže, který přes sociální sítě doslova lovil školačky. Ubral si třicet let a vydával se za jejich vrstevníka. "Vyjadřoval jim náklonnost. Pokud to bylo vzájemné, požadoval po nich fotografie a videa. Později i intimní fotografie a videa,” popisuje vedoucí oddělení kybernetické kriminality MS kraje Ondřej Vaněk.

Muže se podařilo dopadnout díky jedné z dívek, která se svěřila matce. Podobných případů je spousta, ale děti se ze strachu nepřiznají a tak se nechávají vydírat. Proto policisté odstartovali v Novém Jičíně celostátní projekt Tvoje cesta onlinem a děti na nebezpečí upozorňují. “Neuvědomují si, že informace, které na sítích zveřejňují, může někdo zneužít. My jim chceme otevřít oči. Chceme jim ukázat, jak jednoduše se dá manipulovat na sociálních sítích a to díky tomu, co oni sami o sobě píšou,” vysvětluje policista Ondřej Moravčík. 

Policisté, kteří se na kyberkriminalitu specializují budou objíždět města po celé zemi a dětem radit. V rámci projektu jsou ale připraveny i besedy a semináře s dospělými. ”Musím je naučit chovat se bezpečně na sociálních sítích. Nezakazuji jim to, ale jsem s nimi na těch sítích. Pokud chci někoho vychovávat na Instagramu, TikToku a dalších sítích, tak já sám musím ty sítě znát,” uvádí policista Jan Čížkovský

Podle policistů je velmi důležité, aby rodiče se svými dětmi mluvili a i oni je na nebezpečí upozorňovali. Počet trestných činů spáchaných prostřednictvím internetu se za posledních 5 let zdvojnásobil. Třetina z nich je mravnostního charakteru.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy