Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V MS kraji začne fungovat tzv. "homesharing" pro autistické děti. Ulehčí to jejich rodinám

V Moravskoslezském kraji začne fungovat tzv. homesharing. Jde o nový typ péče o děti s poruchami autistického spektra. Funguje jednoduše. Vyškolený dobrovolník se bude o dítě na dohodnutou část dne starat mimo jeho domov.

Moravskoslezský kraj finančně podpoří nový typ péče o lidi s poruchami autistického spektra. Takzvaný homesharing má umožnit rodinám dětí s autismem a těžkým mentálním postižením načerpat síly. Dočasně za ně totiž péči převezme školený dobrovolník. Tento typ péče je v naší zemi novinkou. "Jedná se o pomoc rodinám s autismem. Víme všichni, že se tito lidé starají 24 hodin o své blízké a je to fyzicky i psychicky únavné. My jsme se rozhodli pro tento projekt, protože má těmto rodinám dobrovolnicky odlehčit," vysvětluje náměstek hejtmana MS kraje Jiří Navrátil. 

Kraj na projektu spolupracuje s neziskovou organizací MIKASA, která se zaměřuje právě na pomoc lidem s těžkými formami autismu a mentálního postižení. Podle odhadů by mohlo v našem regionu využít homesharingu až 2 tisíce rodin. "Finanční prostředky z MS kraje budou sloužit k nastavení toho procesu homesharingu. Budou vytvořeny vzdělávací aktivity pro hostitele, protože ti musejí projít nějakým odborným vzděláváním s ohledem na cílovou skupinu," vysvětluje ředitel neziskové organizace MIKASA Michal Panáček.

Do projektu je v současné době zapojeno asi 15 dobrovolníků, ale vedení kraje by rádo jejich počet zvýšilo. Nyní je čeká školení a v průběhu března či dubna by se měl homesharing rozjet naplno po celém regionu. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy