Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Inspektoři uložili Sepetné pokutu za odběr vody. Hotel se chce bránit u soudu

Inspekce životního prostředí si posvítila na dodržování odběru podzemních vod v obci Ostravice. Konkrétně se zaměřila na společnost Sepetná, která vlastní hotel a penzion. Inspektoři zjistili, že ze studny odebrala více vody, než měla povoleno a proto ji uložili pokutu. Sepetná považuje trest za nepřiměřeně přísný a chce se bránit u soudu.

Společnost Sepetná, která provozuje stejnojmenný hotel a dále penzion Sluníčko a chatu Měsíček na Ostravici odebírá vodu ze studny na Starých Hamrech. Limit odběru nastavil Městský úřad ve Frýdlantu nad Ostravicí. Při kontrole inspektoři životního prostředí zjistili, že Sepetná limit 5880 metrů krychlových překročila za tři roky o 3443 metrů krychlových a musí zaplatit pokutu 240 tisíc. "Pokuta byla uložena za překročení povoleného limitu za poslední tři roky v množství 3443 metrů krychlových," potvrzuje ředitel ČIŽP Ostrava Karel Kozubek.

Společnost Sepetná považuje pokutu za nepřiměřeně přísnou a odvolala se. Ministerstvo životního prostředí ale odvolání zamítlo a pokutu potvrdilo. Přitom podle pokutované firmy nedošlo k závažnému snížení zásob podzemních vod ani k ekologickým újmám. "Nejedná se o opakovaný prohřešek, ale bylo to pouze jedno kontrolní řízení, které inspekce provedla a kromě toho je to jen množství, které spotřebuje za rok asi 8 rodinných domků,"  vysvětluje manažer Resortu Sepetná Tomáš Otipka. 

Sepetná považuje výši pokuty za nepřiměřenou i vzhledem k tomu, že se jedná o první přestupek. Navíc provedla v roce 2019 opatření na ochranu životního prostředí za více než čtvrt milionu korun. Zvažuje se bude bránit správní žalobou u soudu. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy