Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Orkán Sabine řádil v Moravskoslezském kraji, hasiči měli spoustu práce

Orkán Sabine zasáhnul i Moravskoslezský kraj. Vítr zesiloval už v noci, ale plnou silou udeřil až dopoledne. Nejprve na Bruntálsku a pak i ve zbytku našeho regionu. Lámal stromy, které pak trhaly dráty elektrického vedení. Tisíce rodin byly bez proudu, nejezdily vlaky, zataraseno bylo i mnoho silnic a několik aut do spadaných stromů najelo.

Telefonátů v souvislosti se silným větrem začalo v Integrovaném bezpečnostním centru v Ostravě přibývat už v neděli večer. Většina případů byly stromy a větve na silnicích. K ránu začalo případů přibývat a pondělní dopoledne bylo pro hasiče extrémně náročné. Orkán Sabine se posunoval napříč krajem a pustošil na co přišel. Na Morávce spadl strom na domek, v Havířově uletěl kus střechy na zaparkovaná auta. Celkem bylo poškozeno 8 vozidel a hasiči museli střechu provizorně připevnit. V Ostravě se uvolnily plechy na střeše domu na Sokolské ulici. “Které jsou urvané sundáme, které jsou volné provizorně přibijeme. Celé to budeme dělat z výškové plošiny, protože mokrá střecha klouže a pomocí lan bychom nebyli schopni se na to místo dostat,” popisuje zásah velitel hasičů Kamil Švejda. 

Hasiči museli také připevnit střešní krytinu na kostele ve Staré Bělé a na sídlišti Bělský les spadl na zaparkovaná auta smrk. Od větší škody je zachránila lampa veřejného osvětlení. Na Varenské ulici zasahovala jednotka u střechy nad posezením.V akci byly veškeré jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů. V poledne už měli 240 zásahů. “Nejvíce jich bylo na Frýdeckomístecku (asi 80), nejméně se vyjíždělo v okrese Bruntál a Karviná (cca 20) vysvětluje mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Plné ruce práce měli i energetici, kterým stromy a větve potrhaly dráty elektrického vedení. I když byly poruchy průběžně odstraňovány, stále byly tisíce lidí bez proudu. “Vývoj byl docela překotný. Hned ráno jsme měli několik poruch na Bruntálsku. Ty byl opraveny během dopoledne, ale před polednem kolem 11 hodin fouklo pod Beskydami a najednou vzniklo kolem 15ti poruch na vysokém napětí. Kolem poledne je 5 z nich opravených, takže teď zbývá 9, 10 poruch na vysokém napětí. Bez proudu je 4500 lidí,” vysvětluje mluvčí ČEZ Vladimír Sobol.

Stromy působily problémy také na železnici a některé tratě musely být uzavřeny. Mezi Baškou a Frýdkem-Místek dokonce najel vlak do stromu na kolejích. Naštěstí se to obešlo bez zranění. Pouze lehká zranění si vyžádaly celkem tři dopravní nehody, kdy auta najely do stromů na vozovkách. 

V Ostravě se také převrátilo obrovské srdce, které bylo nainstalováno teprve v pátek kvůli blížícímu se svátku zamilovaných. Do Valentína by ale mělo být zase opraveno a rozsvíceno. Uzavřeno bylo také z preventivních důvodů Arboretum Nový dvůr a ZOO Ostrava. Aktuální informace k situaci v kraji najdete na webu polar.cz.

Řidiči na sociálních sítích hlásí spadané stromy také na cestě Bruntál-Karlovice, u Vrbna pod Pradědem. Nehoda byla hlášena v Sedlnicích, kde mělo do spadlého stromu narazit osobní auto. Před 8. hodinou způsobil pád stromu nehodu také na silnici spojující Hukvaldy s Kozlovicemi. Vozidlo narazilo do stromu po osmé hodině ráno i na silnici 4735 u obce Dolní Tošanovice na Frýdecko-Místecku, vše se zatím obešlo bez zranění.

Situaci dále sledujeme

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy