Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kateřinská stáj má mimořádného plemeníka Arista, má přes 1000 potomků

Mimořádně úspěšný plemenný hřebec Aristo Z. Krasavec se zářivou sportovní kariérou. Jeho domovská stáj je v Opavě-Kateřinkách. Zřejmě nejstarší jezdecký klub v zemi má na čtyřicítku koní. Část z nich jsou potomci Arista, po světě jich běhá celkem tisícovka.

Historie Jezdecké stáje v Opavě - Kateřinkách sahá do roku 1888. Areál klubu stavěli v 70. letech v akci “Z”. Původně jezdecký oddíl fungoval pod hlavičkou Tělovýchovné jednoty Sokol Opava-Kateřinky. Na něj navázal současný jezdecký klub. Už od roku 1999 mu předsedá Vladimír Hruška.  “Já sám jsem kolem koní chodil od dětství. Líbilo se mi to, postával jsem kolem než jsem získal odvahu a začal jezdit, to mi bylo asi deset let. My jsme tady bydleli, takže syn se tady narodil, mám dceru, která jezdí, jezdí vlastně celá rodina, i vnoučata už začala ...na ponících,” říká s úsměvem Vladimír Hruška, předseda Jezdeckého oddílu Opava-Kateřinky. “Je to asi o vztahu, o lásce ke zvířatům, mít je rád, mít radost, že se o ně postaráte, že jsou v pořádku, že také vyhrají, že také někdy jsme dobří,” říká  pan Vladimír.

Jezdecký klub má 80 členů a kolem čtyřicítky koní. Jezdce si tam vychovávají od dětí, pěstují v nich lásku ke zvířatům, chuť pro ně něco dělat a jak s úsměvem pan Hruška dodává, také, aby aspoň občas něco vyhráli. Nejúspěšnějším hřebcem je bezesporu 19letý Aristo. “Mým největším úspěchem je vítězství na MR v kategorii seniorů právě s Aristem, zúčastnil jsem se s ním několikrát poháru národů i velkých mezinárodních závodů, kde se také umístil na předních příčkách. Bylo v Polsku, na Slovensku a v Rakousku.., čtyřikrát zvítězil během jednoho roku ve skokovém poháru. Je to seriál nejprestižnějších cen v rámci republiky. Měl jsem i jiné koně, ale nikdo z nich nebyl tak úspěšný, s žádným z nich jsem nedokázal co s ním,” svěřil se jezdec a trenér Jiří Hruška.

Arista si Jiří Hruška vybral sám. Když ho viděl, okamžitě se do něj zamiloval. Od počátku v něm viděl šampiona a jeho zkušenosti nelhaly. Aristo má za sebou řadu skvělých sportovních úspěchů, na základě kterých byl uchovněn. Chovatelé v Česku i zahraničí o něj mají obrovský zájem. Má už asi tisíc úspěšných sportovních potomků. V polovině února ho převezli na půl roku z domovské stáje do stanice plemenných hřebců. Aristo s jezdcem Hruškou jsou velkou motivací pro ostatní členy klubu. Trenér svým mladým svěřencům nic neodpustí a přestože mají děti aktuálně jarní prázdniny, veškerý čas tráví na koňském hřbetu anebo ve stájích.
“Chodím tady 5x týdně i se sobou  nedělí. Když máme školu, tak jsme tady asi od tří,” prozradila 15letá Adéla Dragonová. “Můj poník se jmenuje Merlin 31, je hnědák, bude mu osm let," prozradil Vašek Humplík, začínající jezdec.

Chovatelům se narodí ročně v průměru tři hříbata, řada z nich už jsou šampioni a dělají radost majitelům po celém světě. “V této stáji jsou tři loňská hříbata. To je syn od Arista a dvě jeho vnučky, vlastně potomci jeho dcer. Ještě měsíc budou pospolu, ale potom se musí hřebečci od kobylek odstavit. Potom budou nějakou dobu v odchovnách a ve střech letech se vrátí a budou trénovat,” vysvětlil trenér Hruška.

Členové oddílu včetně dětí tráví ve stájích veškerý čas. Přes týden začíná provoz o půl šesté, o víkendu v osm. Na provoz si klub sám nevydělá, proto shání mecenáše a sponzory, s podporou pomáhá i město Opava. Pro koně je ročně zapotřebí mimo jiné osm vagónů sena a čtyři vagóny ovsa. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy