Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V podzemí Dolu ČSM opět hoří. S požárem bojují báňští záchranáři

Těžbu černého uhlí na Karvinsku postihla další mimořádná událost. V podzemí Dolu ČSM ve Stonavě začalo hořet.

Jak TV Polar zjistila z několika zdrojů, v podzemí zasahují specialisté z Báňské záchranné služby, kteří se snaží požár uhasit. Podle dostupných informací však neměl být nikdo zraněn. 

Těžba v dole byla přerušena. V podzemí se pohybují pouze zaměstnanci, kteří se podílejí na likvidaci požáru. 

"Báňští záchranáři jsou nejen v dole, ale i na povrchu. Samozřejmě, že do šachty teď nikdo nesmí. Je tady kompletně celé vedení a všechno se vyšetřuje," řekl večer jeden z horníků. 

Horníci popisují, že k události došlo v lokalitě, která tvoří hranici mezi jednotlivými šachtami nazvanými Sever a Jih. Ty jsou navzájem propojené. V severní části došlo 20. prosince 2018 k explozi metanu, která si vyžádala životy 12 polských a jednoho českého horníka. Další vyvázli s různě závažnými zraněními. Vyšetřování dosud nebyl ukončeno a není tak známo, zda za iniciací výbuchu stála něčí vina. 

Jak České televizi v neděli ráno potvrdil hlavní inženýr Hlavní báňské záchranné stanice Zdeněk Pavelek, při požáru nebyl nikdo zraněn, jeho likvidace stále probíhá. V dole zasahují báňští záchranáři, kteří zjišťují také příčinu požáru. Podle informací HBZS by měla být těžba v Dole ČSM obnovena v pondělí.

V sobotu se k události vyjádřila i důlní společnost OKD. 

"V pátek 6. března došlo na Dole ČSM Jih ve Stonavě okolo 10:20 hodin k samovznícení uhlí v porubu 402 202 v prostoru sekce mechanické výztuže č. 53. I když byl otevřený oheň uhašen přímým zásahem ještě před příjezdem Hlavní báňské záchranné stanice, proces samovznícení se plně nepodařilo odstranit.  Velitel likvidace havárie proto nařídil porub uzavřít výbuchuvzdornou hrází a prostor chladit, což se děje právě v těchto dnech. Nikdo ze zaměstnanců OKD nebyl zraněn. Škody na majetku společnosti bude možné vyčíslit až po ukončení a vyhodnocení mimořádné události. Příčinu této závažné události šetří komise složená se zástupců OBÚ pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého, OKD a odborové organizace," sdělil mluvčí OKD Ivo Čelechovský. 

Čtěte také: Hackeři zavirovali počítače OKD. Havíři na Karvinsku museli přerušit těžbu  

Podívejte se na reportáže k předchozímu neštěstí z roku 2018, kdy 20. prosince došlo v podzemí Dolu ČSM Sever k tragickému výbuchu metanu, při kterém zahynulo 13 horníků:

Rok od výbuchu v podzemí Dolu ČSM. Tragédii bude navždy připomínat Žulová slza

OKD chce během měsíce vyprostit těla mrtvých horníků

Výbuch metanu v dole na Karvinsku má 13 obětí

Tragédie v Dole ČSM, horníky zabíjel metan

Archivní snímek


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků