Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V MS kraji přibudou odběrová místa pro nemocné. Ve Frýdku-Místku se nakazila zdravotní sestra. Magistrát Ostravy omezuje provoz

Počty nemocných koronavirem stále stoupají a znepokojující zpráva přišla z Frýdku-Místku, kde je nakažená zdravotní sestra tamní nemocnice. V pátek také bylo otevřeno nové odběrové místo ve fakultní nemocnici a krajský úřad chystá otevírání dalších ve všech svých nemocnicích. Přidá se i Městská nemocnice Ostrava. V krajském městě dnes zasedla bezpečnostní rada, aby reagovala na vyhlášení nouzového stavu.

Gynekologicko-porodní oddělení nemocnice ve Frýdku-Místku je uzavřeno. Zdravotní sestra, která tam pracuje, totiž onemocněla koronavirem a vůbec netuší kde. Naštěstí má lehký průběh nemoci, ale do karantény museli všichni její spolupracovníci. "Probíhá trasování s kým byla ve styku a podle toho se dávají lékaři a sestry do karantény. Nyní se porody nepřijímají, ale akutní ano," říká mluvčí nemocnice Jana Březinová

Všechny krajské nemocnice už zpřísnily opatření. Tam, kde to jde, je pouze jeden vchod pro pacienty a ti jsou navíc kontrolováni, zda nemají nějaké příznaky, které by nasvědčovaly infekci koronaviru. Problémy působí nedostatečná kapacita a tedy rychlost, s jakou jsou prováděny testy v laboratořích. "My jsme odebrali vzorek, ale výsledku jsme se dočkali až za 27 hodin. Naštěstí byl negativní, ale to není příklad dobré praxe," kroutí hlavou ředitel Karvinské hornické nemocnice Tomáš Canibal.

Laboratoře jsou momentálně tři a krajský úřad chce proto otevřít ještě jednu, která by byla ve Slezské nemocnice v Opavě. "Momentálně všechny tři laboratoře jedou tak, že testují dvakrát denně. Můžeme to zachovat, ale mé přání by bylo, aby to bylo tzv. fázovým posuvem. Třeba jedny výsledky by byly v 11 další by byly ve dvě a tímto způsobem by to bylo i distribuováno, aby byly co nejdříve," vysvětluje náměstek hejtmana MS kraje Martin Gebauer.

V pátek se také sešla bezpečnostní rada Ostravy a na ní navázala i mimořádná rada města. Magistrát i obvody chystají omezení. "Od pondělí 16. března bude omezena činnost na těch úsecích magistrátu, kde dochází k největší koncentraci klientů. Konkrétně se jedná o středisko dopravně správních činností, živnostenský úřad a oddělení občanských průkazů a pasů. Všechna tato střediska budou fungovat jen na objednávku," popisuje primátor Ostravy Tomáš Macura.

Nebudou také probíhat praktické jízdy v autoškolách, končí služební cesty mimo město, téměř stovka zaměstnanců bude pracovat z domu. Magistrát také chystá kontaktní linku pro osoby v karanténě a seniory, kteří potřebují například nakoupit. Naopak otevřená zůstane ZOO, ale návštěvníci nebudou vpuštěni dovnitř pavilonů. "ZOO provede opatření, aby nedocházelo ke kumulaci lidí např. na vstupu. Nebude dovolen přímý kontakt se zvířaty," dodává primátor. 

Ve Fakultní nemocnici Ostrava bylo v pátek otevřeno nové odběrové místo, kde se mohou nechat lidé sami vyšetřit aniž by hrozilo, že nakazí ostatní. "Je důležité, že tam musí dojet vlastním autem. Nesmí použít MHD nebo TAXI. Je to doplňující služba k sanitkám, které dnes objíždí lidi a sbírají vzorky. když se rodina vrátí s Itálie, nechť přijede rovnou do centra a oni jim tam odeberou vzorky a ty budou vyhodnoceny," vysvětluje hejtman Ivo Vondrák.

V příštím týdnu budou zřízena další odběrová místa ve všech krajských nemocnicích i v městské nemocnici Ostrava. Bude jich nejméně 8. Kraj ani Ostrava také neodeslaly humanitární pomoc do Číny, ale ochranné pomůcku nechají pro potřebu našich občanů. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků