Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Speciální nanonástřik má ochránit 3 roky před rizikem infekce. Kraj ho testuje ve vlacích

Do boje s koronavirem jde supermoderní technologie. V rámci pilotního projektu bude do deseti vybraných vlakových spojů v Moravskoslezském kraji aplikován zcela nový způsob ochrany formou nanonástřiku, který by měl s okamžitou účinností minimálně po dobu tří let eliminovat rizika přenosu infekčních nákaz.

Budoucnost patří nanotechnologiím. Moravskoslezský kraj se díky nim teď pokusí jako první v Česku ochránit cestující ve vlacích před virovými infekcemi. V rámci pilotního projektu bude ostravská společnost NanoZone aplikovat do 10 vybraných vlaků novou hygienickou nanotechnologii TiZonic. Jde o inovativní technologii s obsahem nanočástic TiO2, která funguje na principu fotokatalýzy a dokáže s okamžitou účinností minimálně po dobu tří let eliminovat rizika přenosu infekčních nákaz.

"Zdravotní ústav Ostrava pak bude v pravidelných intervalech v průběhu jednoho roku v soupravách sbírat a vyhodnocovat vzorky a porovná je se vzorky odebranými ve vlacích, které byly dezinfikovány běžnými metodami," upřesnil náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka. "

České dráhy provádějí ve svých vozech standardně důkladnou desinfekci a ionizaci. Technologie, která by účinkovala několik let je ale u nich novinkou. "V interiéru vozidla je nástřik neviditelný a samotná aplikace je z provozního hlediska velmi nenáročná. Jednotky není nutné stahovat z provozu, nástřik proběhne v rámci pravidelného čištění," řekl náměstek generálního ředitele ČD Jiří Ješeta.

Účinky této nanotechnologie jsou v praxi ověřeny v zahraničí, vyzkoušeli je i v některých zařízeních Moravskoslezského kraje – v šesti nemocnicích, sanitkách, ve vozech městské policie a Policie ČR, v desítkách mateřských škol, nejnověji také na Letišti Leoše Janáčka Ostrava. "Na základě výsledků stovek měření hygienické čistoty ošetřených povrchů byla prokázána až 80procentní účinnost technologie," řekl Jaromír Hanačík, jednatel společnosti NanoZone, která je výhradním importérem této technologie do zemí EU, Ruska a dalších zemí.

Pandemie nového koronaviru v podstatě urychlila spuštění tohoto projektu. Moravskoslezský kraj do něj investuje zhruba 2 miliony korun.

Nahlásit chybu


K tématu




Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři s.r.o., advokátní kancelář, Ostrava
Ostrava
od 24 000 do 27 000 Kč/měsíc

Detail

HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail