Ostrava se opět zapíše do dějin světové vědy. Poté, co v minulosti vědci prokázali existenci genu, který pomáhá lidem zvládat boj se smogem a Jaromír Nohavica pro něj vymyslel název "Ostragen", tady máme další unikátní objev. Mladá litevská vědkyně Dovilė Barcytė, která studuje na Ostravské univerzitě distribuci, rozmanitost a vývoj mikrořas, totiž našla na Heřmanické haldě výjimečný vzorek.
"Povedlo se mi izolovat zelenou bičíkatou řasu, která je fylogeneticky úzce spjatá s druhem Chlamydomonas chorostellata, jenž byl nalezen a popsán v roce 1966 v kyselé půdě na Novém Zélandu. Jako další krok v rozplétání složité taxonomické historie rodu Chlamydomonas jsme tak definovali nový rod Ostravamonas, kterým odkazujeme na Ostravu, kde byla řasa znovu objevena," říká Dovilė Barcytė, která působí na Přf OU ve výzkumné skupině Marka Eliáše.
Nový rod Ostravamonas zahrnuje celkem tři druhy řas: Ostravamonas chlorostellata známý z Nového Zélandu a Ostravy, který obývá kyselá suchozemská stanoviště; Ostravamonas meslinii izolovaný z příkopu ve Francii; a Ostravamonas tenuiincisa neznámého původu. Pro přesnější odlišení od jiných řas využila Dovilė Barcytė s kolegy molekulární nástroje, které dokáží odhalit i mikroskopem nespatřitelné rozdíly.
Krátce poté, co svůj objev zveřejnila, přišli nezávisle na ostravském týmu s podobným popisem i japonští vědci, kteří řasu popsali jako nový rod Paludistella.
"Ukazuje to, jak může být věda soutěživá. Vzhledem k
tomu, že naše publikace se na internetu objevila dříve než článek
japonských kolegů, má náš popis prioritu a rod by měl nadále nést název Ostravamonas," uzavírá Dovilė Barcytė.