Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mladá vědkyně učinila v Ostravě světový objev, našla nový druh řas. Dostal jméno Ostravamonas

Ostrava má další unikát. Nový rod řas, který objevila a pojmenovala mladá vědkyně z katedry biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) Dovilė Barcytė. Popsala ho díky vzorku objevenému na Heřmanické haldě. Biologové po celém světě si tak budou zvykat na název Ostravamonas.

Ostrava se opět zapíše do dějin světové vědy. Poté, co v minulosti vědci prokázali existenci genu, který pomáhá lidem zvládat boj se smogem a Jaromír Nohavica pro něj vymyslel název "Ostragen", tady máme další unikátní objev. Mladá litevská vědkyně Dovilė Barcytė, která studuje na Ostravské univerzitě distribuci, rozmanitost a vývoj mikrořas, totiž našla na Heřmanické haldě výjimečný vzorek.

"Povedlo se mi izolovat zelenou bičíkatou řasu, která je fylogeneticky úzce spjatá s druhem Chlamydomonas chorostellata, jenž byl nalezen a popsán v roce 1966 v kyselé půdě na Novém Zélandu. Jako další krok v rozplétání složité taxonomické historie rodu Chlamydomonas jsme tak definovali nový rod Ostravamonas, kterým odkazujeme na Ostravu, kde byla řasa znovu objevena," říká Dovilė Barcytė, která působí na Přf OU ve výzkumné skupině Marka Eliáše.

Nový rod Ostravamonas zahrnuje celkem tři druhy řas: Ostravamonas chlorostellata známý z Nového Zélandu a Ostravy, který obývá kyselá suchozemská stanoviště; Ostravamonas meslinii izolovaný z příkopu ve Francii; a Ostravamonas tenuiincisa neznámého původu. Pro přesnější odlišení od jiných řas využila Dovilė Barcytė s kolegy molekulární nástroje, které dokáží odhalit i mikroskopem nespatřitelné rozdíly.

Krátce poté, co svůj objev zveřejnila, přišli nezávisle na ostravském týmu s podobným popisem i japonští vědci, kteří řasu popsali jako nový rod Paludistella.

"Ukazuje to, jak může být věda soutěživá. Vzhledem k tomu, že naše publikace se na internetu objevila dříve než článek japonských kolegů, má náš popis prioritu a rod by měl nadále nést název Ostravamonas," uzavírá Dovilė Barcytė.
Vratimovské Kino pod širákem: Teroristka

Dnes
Celý MS kraj, Vratimov – Horní Datyně, hřiště TJ Horní Datyně u Kulturního domu

Herní odpoledne v Bílovci

20.08. 13:00
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

Vratimovské Kino pod širákem: Ženy v běhu

22.08. 21:00
Celý MS kraj, Vratimov, U Hospůdky Meteor pod fotbalovým hřištěm

Lukáš Večerka - FRESHMARKET - sklad ovoce zeleniny

od 22 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail

BOVA Březnice spol. s r.o. - Jedovnická

od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

TIPA,spol. s r.o.

od 18 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků