Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MS kraj už zřejmě nebude muset blokovat stovky prázdných lůžek pro nakažené seniory. Je to prý zbytečný luxus

Kraj už zřejmě nebude muset držet přes 700 prázdných lůžek, která z nařízení vlády musí blokovat pro nakažené seniory. Vyplynulo to z jednání hejtmanů s ministry. Toto nařízení prý nerespektuje reálné potřeby krajů. Podle hejtmana Iva Vondráka je to luxus.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v dubnu přišla s požadavkem, aby každý kraj vyčlenil pro seniory nakažené nemocí Covid 19 60 lůžek na 100 tisíc obyvatel. Pro Moravskoslezský kraj to znamená 720 připravených lůžek. Opatření ale nerespektuje potřeby krajů. "Musíme se snažit, pokud je to jen trochu možné, maximálně udržet seniory v našich zařízeních. Jejich stěhování z místa na místo, do nemocnice, do sociálního zařízení a zase zpátky, nemá dobrý vliv na jejich psychiku a zdravotní stav," vysvětluje náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

Po jednání s hejtmany bylo dohodnuto, že stát od požadavku ustoupí, ale kraje budou připraveny původní kapacitu připravit do 10 dní. Náš kraj už pro seniory připravil Nemocnici Bílovec a v záloze má Lázně Klimkovice a Darkov. Zatím bylo využito nemocnými seniory pouze 9 lůžek v Bílovci. "Je už tam 9 pacientů. Další přivezou z Frýdku-Místku a Havířova. Kapacita je nastavena na přijetí 5 pacientů denně. 35 lůžek máme nachystaných a cílový stav je více než 100," upřesňuje hejtman Ivo Vondrák. 

Ivo Vondrák po jednání s ministry řekl, že držet pro seniory 720 lůžek je luxus. Uznal to i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a jeho náměstek Roman Prymula. Souhlasilo i ministerstvo práce a sociálních věcí. Nyní to ještě bude muset schválit vláda.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy