Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Místostarostku Komorní Lhotky policisté obvinili ze zmanipulování stavební zakázky

Místostarostka Komorní Lhotky a ředitelka tamního Integrovaného sociálního ústavu Andrea Sztefková čelí obvinění ze zmanipulování veřejné zakázky. Policie ji obvinila společně s podnikatelem, který jí měl za stavební zakázku vyplatit 100 tisíc korun.

Samotná místostarostka a ředitelka obecního sociálního ústavu Andrea Sztefková (NEZÁVISLÍ) se k případu vyjadřovat nechce. Policie však popsala, jak měla zakázku ovlivnit. 

Aby ústav získal dotaci kraje, musel rozšířit ubytovací kapacitu. Ředitelka se měla na zakázce dohodnout s šéfem jedné firmy, přičemž obešli povinnost oslovit ve výběrovém řízení minimálně tři firmy. Podnikatel předložil svou cenovou nabídku a další dvě vyšší nabídky měly být jen fiktivní. 

“Komisař z oddělení hospodářské kriminality z Frýdku-Místku zahájil trestní stíhání proti dvěma osobám. V prvním případě se jednalo o ženu (44), této bylo sděleno obvinění ze spáchání zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a v druhém případě se jednalo o muže (37), tomu bylo sděleno obvinění ze spáchání přečinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a přečinu podplácení,” uvedla policejní mluvčí Eva Michalíková. 

Vše mělo proběhnout od roku 2017 do srpna 2019. K tomu, aby získala dotační titul a peníze od kraje, musela rozšířit ubytovací kapacitu daného ústavu. Což znamenalo oslovit minimálně 3 firmy, jak tomu hovoří zákon o zadávání veřejných zakázek a požádat o cenové nabídky na projekty i samotnou realizaci. 

“Obviněná však měla oslovit pouze jednu společnost, které šéfoval muž z Karvinska. Po předchozí vzájemné domluvě, ještě před samotným vyhlášením první veřejné zakázky na „Stavební úpravy objektu daného sociálního ústavu“, měla ředitelka poskytnout podklady pro vypracování projektové dokumentace k této veřejné zakázce, na základě čehož měl již důvodně obviněný muž zakázku získat. V této nabídce už měla být zahrnuta i odměna pro paní ředitelku, jak oba obvinění uvedli ve svém výslechu. Dále po domluvě obviněný muž měl zajistit a nechat vyhotovit tzv. fiktivní dvě další nabídky, které byly ještě s vyšší částkou, než kterou předložil on sám sociálnímu ústavu. Zakázku tudíž získal a ředitelka si tak měla přijít na „odměnu obálkovou metodou“ okolo 100.000,- Kč. Celková cena zakázek byla přes 500.000,- Kč. Ředitelce za své jednání hrozí trest odnětí svobody od dvou až osm let a muži za jeho počínání hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců až tři léta,” dodala policejní mluvčí Eva Michalíková. 

Zřizovatelem ústavu je obec Komorní Lhotka. Starosta zatím do pravomocného rozhodnutí soudu ctí presumpci neviny. 

“Tato kauze je z doby, kdy jsem ještě starostou nebyl. Já jsem ve funkci od října loňského roku. Rozšíření kapacity ústavu pomohlo k rozvoji služby, kterou jako zřizovatel poskytujeme. Pokud k něčemu došlo, tak zřejmě jen k nějakému pochybení, nikoli k trestnému činu,” řekl starosta Ivo Sztefek (Nezávislí Godula). 

Krajskou dotaci musí ústav vrátit a investici pokrýt ze svého rozpočtu, případně příspěvku obce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy