Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mladý medvěd dostal chuť na med. Odnesly to dva včelí úly

V Beskydech žije několik medvědů. Jako plaché šelmy se turistům zdaleka vyhýbají. Jeden mladší medvěd byl před několika dny ve slezské části. Přecházet ale může i na Slovensko.

Po známé medvědici Emě, která se nyní s největší pravděpodobností pohybuje na Slovensku, se v Beskydech objevují další medvědi. Jeden mladší byl nedávno spatřen v lokalitě horských chat Ostrý a Slavíč. Potravu hledal i ve včelích úlech, které zničil.

“Máme informace o tom, že zde v Beskydech lidé viděli medvěda. Jsme v kontaktu s CHKO a v případě hlášení výskytu medvěda jim tu informaci předáváme,” řekl Ondřej Cháňa z Kolářovy chaty Slavíč.

Podle odborníků jde o mladšího medvěda o hmotnosti kolem 100 kilogramů. V Beskydech přitom není sám a všichni se pohybují po značně rozsáhlých územích.

“V současné době víme o pohybu asi 5 medvědů na území CHKO Beskydy a CHKO Kysuce. V Beskydech mají rozlehlé areály a domovské okrsky, takže přecházejí mezi sebou a jednak na to Slovensko. Nejde říct, kolik v jednu chvíli na jednom místě je medvědů. Jejich výskyt je pro nás důležitý, protože tam, kde oni se pohybují, jsou ty nejlepší ekosystémy. Jejich pobytové znaky, které pravidelně sledujeme, monitorujeme pomocí fotopastí, nebo sběrem biologických stop, například z trusu,” popsal zoolog Správy CHKO Beskydy Václav Tomášek.

Návštěvníci Beskyd se medvědů obávat nemusejí. Šelmy zpravidla zmizí dříve, než si jich turisté všimnou.

“Když už člověk natrefí na medvěda, což je veliká vzácnost, zvíře je velice plaché a nevyhledává přítomnost člověka, tak je důležité vyměnit ten strach za respekt, za odpovědný přístup. Zbytečně se nepřibližovat, nevyhledávat senzace, jaké jsou často prezentovány třeba na Facebooku. To zvíře se dostává do stresu a pak může dojít i k tomu, že se obrátí proti člověku. Ale to jsou výjimečné situace,” uvedl František Šulgan z Oddělení péče o přírodu a krajinu CHKO Beskydy.

Odborníci se snaží získávat co nejvíce informací o pohybu medvědů a dalších šelem v Beskydech.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy