Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MS kraj obhájil nejlepší možný rating. Hospodaří prozíravě

Prozíravé a odpovědné - tak hodnotí hospodaření Moravskoslezského kraje mezinárodní ratingová agentura Moody's. Kraj tak znovu obhájil nejvyšší možný mezinárodní rating A1 se stabilním výhledem. Podle hejtmana Ivo Vondráka je je to dobrá zpráva pro občany i investory.

Moravskoslezský kraj významně investuje a zhodnocuje svůj majetek, přitom se mu daří udržovat na nízké úrovni zadluženost. Vyplývá to ze závěrečného účtu a účetní závěrky za loňský rok, které schválili krajští zastupitelé. Prozíravé a odpovědné hospodaření potvrdila i agentura Moody's.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Je to dobrá zpráva pro občany i potenciální investory. Renomovaná nezávislá agentura tímto ratingem světu říká, že Moravskoslezský kraj je velmi solidní, důvěryhodný partner, který plní svoje závazky a kterému je možné bez obav poskytnout finanční dotace a úvěry.“

Agentura Moody's ve svém hodnocení ocenila zejména pokračující konzervativní styl řízení krajských financí. Moravskoslezský kraj v loňském roce reálně hospodařil s téměř 28 miliardami korun.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MS kraje: „Skončili jsme v přebytku téměř 600 milionů korun. Upravený rozpočet přitom počítal s výrazným schodkem – až 2,1 miliardy. Je to díky tomu, že se loni české ekonomice dařilo a kraj inkasoval více peněz na daních. Také jsme měli oproti plánovanému rozpočtu nižší výdaje u projektů financovaných z evropských peněz. Kvůli zdlouhavým schvalovacím procesům řídících orgánů a veřejných zakázek se zpožďuje jejich realizace.“ 

V roce 2019 realizoval kraj 154 investičních i neinvestičních projektů spolufinancovaných z evropských finančních zdrojů v rámci programového období 2014-2020. Jejich celkové náklady byly 7,536 mld. Kč. V roce 2018 to bylo 163 projektů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy