Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MS kraj očekává výpadek příjmů přes miliardu kč. Nouzový stav si vyžádal i výdaje navíc

Je jasné, že pandemie nového koronaviru bude mít velký dopad na ekonomiku a budou se s ním muset vyrovnat obce, města i kraje. Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje už proto přijalo opatření, která dopady na rozpočet kraje budou mírnit. Očekává se propad příjmů z daní asi 20 procent.

Zatímco loni česká ekonomika rostla, letos se kvůli dopadům pandemie očekává zhruba osmi procentní pokles. Vedení našeho kraje proto očekává snížení příjmů ze sdílených daní asi o 20 procent, což je zhruba půl druhé miliardy korun. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Je zřejmé, že pokles české ekonomiky, ale i vládní opatření a úprava státního rozpočtu budou mít negativní vliv na výši příjmů Moravskoslezského kraje. Odhadujeme, že příjmy ze sdílených daní budou asi o 20 procent nižší než loni, to znamená, že do rozpočtu ‚přiteče‘ zhruba o 1,5 miliardy korun méně. A vypadá to, že i v roce 2021 budou tyto příjmy stagnovat.“

Vyšší výdaje se očekávají hlavně v dopravě a ve zdravotnictví. Na zajištění dopravní obslužnosti bude kraj potřebovat asi o 220 milionů korun více, když jen v březnu a dubnu vzrostly náklady o 111 milionů. Ještě větší bude propad krajských nemocnic.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MS kraje: "Vyčíslen byl první odhad propadu produkce krajských nemocnic. Ke konci dubna to bylo 262 milionů korun. To jsou peníze, které nemocnice nedostaly od zdravotních pojišťoven, protože kvůli koronaviru musely odložit plánované operace a další zákroky.“

Kraj nebude zahajovat žádné investiční akce, na které dosud nebyly vyčleněny peníze, omezuje financování projektů, vyjma těch, které souvisejí s ochranou života a zdraví. U dalších investic se bude pouze pokračovat v projekčních pracech. Zastupitelstvo také rozhodlo o využití půl miliardy korun z fondu strategických projektů na dokrytí výpadku daňových příjmů. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy