Poslední zima byla téměř bez sněhu a vzhledem k minimu srážek v dubnu propuklo v Povodí Odry krajinné ale i hydrologické sucho. Naštěstí se ale situace změnila hned v květnu, kdy začalo hlavně v Beskydech a o něco méně v Jeseníkách, pršet.
Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Bilančně se situace významně změnila během května, kdy v Jeseníkách vypadlo od 50 do 90 mm a v Beskydech pak 150 – 260 mm za měsíc. Květnové srážky znamenaly aktuálně uklidnění a zlepšení hydrologické situace, zejména v Beskydech."
V červnu spadly další významné srážky v celém našem kraji. Lokálně měly dokonce charakter přívalových dešťů. Nejintenzivnější pak byl uplynulý víkend. Na horním povodí Moravice a Podolském potoku na Rýmařovsku, na horním povodí Bělé na Jesenicku a na hřebenu Rychlebských Hor byly zaznamenány úhrny až 110 mm srážek.
Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Odezvou na tyto přívalové srážky byly průtoky, které na měřených tocích dosáhly převážně 1 až 2-letých průtoků a nyní se pohybují mezi 30 až 90-ti denními průtoky. Místy docházelo ke škodám odvozeným od svahových vod a drobných potůčků, příkopů a rigolů, které se již vybřežovaly a ohrožovaly jednotlivé nemovitosti. Nižší úhrny byly zaznamenány v Beskydech, a to od 30 do 50 mm. S ohledem na vysoké nasycení podloží z měsíce května to však znamená dlouhodobě zvýšené průtoky pohybující se kolem 90-ti denní vody."
Dlouhodobě nejhorší je situace v údolní nivě Opavy mezi Krnovem a Opavou, která leží v tzv. srážkové stínu Jeseníků. Situaci pomůže zlepšit údolní nádrž Nové Heřminovy a soustava dalších opatření, které už jsou schváleny vládou ČR a pracuje se na nich.