Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Račte dál. Zámek Linhartovy je otevřený a připravuje se na rozsáhlou rekonstrukci

Zámek Linhartovy opět otevřel své brány a připravuje se na rekonstrukci. Vrchní prostory jsou proto uzavřeny. Opravy si vyžádají přes 30 milionů, které hradí EU z programu Hrady a zámky.

Zámek Linhartovy se dočká rozsáhlé rekonstrukce. Přípravy na ni uzavřely vrchní prostory a výstavy se tak instalovaly i v místech, kde byste je nečekali. Například z přípravky je teď zámecká obrazárna a jako expozice slouží i obřadní síň.

Jaroslav Hrubý, kastelán: “Máme expozice jenom v přízemí a na chodbách v 1. patře. Máme tady retrohračky manželů Břicháčkových. Potom tady máme formule 1, modely autíček, Hrady a zámky od pana Voráče z Prahy. Tady dole ještě máme pana Kutálka, takže jsme rozšířili plivníky, rozšířili jsme vodníky.”

Nechybí ani fotografie polských umělců a spousta pohádkových a jiných postaviček z papíru v životní velikosti.

Jaroslav Hrubý, kastelán: “To je takové překvapení, takový papírový svět, kdy ty děti se mohou proběhnout po chodbě, mohou se tam vyfotit s těmi pajduláky, klauny a pohádkovými postavičkami.”
Anketa: návštěvníci zámku Linhartovy: “Prohlédl jsem si zámek, dneska se otevřel. Hezké to tady je.”
“Chodím sem každoročně a vždycky jsem překvapený, jak je pěkný.”
“Nádherný, nádherný.”
“Za mě je to úplně úžasné, co tady vytvořil z té ruiny, kterou já si pamatuji jako dítě před 30 lety.”

Oprava zámku bude náročná. Výměnou projdou i okna, kterých je na zámku 150.

Jaroslav Hrubý, kastelán: ”V devíti místnostech se budou dělat původní stropy a budou se dávat všude dřevěné klasické dveře, takové ty hnědé z masivu a v devíti místnostech se bude dávat i dřevěná podlaha. Potom v 1. patře na chodbě se má dělat dlažba, mají se vybrousit ty žulové schody od toho nátěru a má se to dát do původního stavu.”

Betonovou podlahu ve sklepeních nahradí cihlová a před zámkem vznikne i velké parkoviště. Uprostřed parku pak odpočinková procházková zóna.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy