Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Za šest týdnů už by OKD nemělo být ohniskem nákazy, tvrdí epidemiolog Maďar

6 týdnů bude trvat odstávka těžby na dolech společnosti OKD. Za tu dobu by podle epidemiologa Rastislava Maďara měl virus z dolu zmizet. O uzavření Karvinska se stále neuvažuje, většina průběhů nemoci je totiž mírná.

Hygienici chystají testování dalšího vzorku horníků. Namátkově by mělo testy projít 200 zaměstnanců dolu ČSA, aby byla jistota, že mezi nimi nedochází k dalšímu šíření.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Havíři nejsou viníci. Havíř musí zůstat doma do výsledku testu. Doposud máme nedostatečný počet lidí v karanténě. Důvodem je, že došlo ke skluzu v trasování kontaktů. Měly by se navýšit i testovací kapacity. Chtěl bych vzkázat praktickým lékařům, že opět přecházíme na náš krajský rezervační systém."

Laboratoří je podle ministra zdravotnictví v kraji dostatek, podle něj je potřeba hlavně trasovat kontakty nakažených. Proto budou povoláni pracovníci jiných krajských hygienických stanic i studenti lékařských fakult.

Jarmila Rážová, hlavní hygienička ČR: "Oslovila jsem 13 hygienických stanic. Minimálně by nám měli z každé poskytnout jednoho člověka. Ze zkušenosti už ale víme, že jsme dali v minulosti dohromady i 40 lidí."
Pavla Srvrčinová, ředitelka KHS Ostrava: "Každý týden jsou naši zaměstnanci na šachtách. kontrolujeme přesuny horníků, veškerá opatření, ale víme, že ten důl prostě nejde úplně zastavit."

Společnost OKD už avizovala, že zastavení těžby bude mít za následek velké ekonomické ztráty, které jsou už tak prohloubeny nastavenými omezeními.

Vanda Staňková, předsedkyně představenstva OKD: "Už teď jsme v šíleném skluzu. Když budeme na konci roku na 50 až 60 procentech, jak jsme plánovali, tak to bude úspěch."

Na mimořádné tiskové konferenci k situaci kolem nakažených v OKD padla i otázka ohledně uzavírání okresu Karviná. To ale podle ministra zdravotnictví zatím není potřeba.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "V tuto chvíli skutečně neplánujeme uzavřít region ani město, protože ta situace to nevyžaduje. Uzavírání je spojeno s mimořádným nárůstem vážných počtů onemocnění a to se zatím neděje. Průběh u většiny nakažených je zatím mírný."
Rastislav Maďar, epidemiolog: "Za 6 týdnů by nemělo být OKD už ohniskem nákazy. Je ale mimořádně důležité, aby se nákaza nešířila dál mezi lidmi. Tomu by měla napomoct právě mimořádná opatření v regionu."

Ta by měla prozatím platit minimálně 14 dní. Poté je hygienici vyhodnotí a pokud nedojde k dalším rapidním nárůstům nakažených, mělo by se na Karvinsku i Frýdecko-Místecku začít rozvolňovat. Ministr se vyjádřil i k situaci kolem nemocnic a případnému riziku šíření mezi zdravotníky.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "Ne vždy pozitivní člověk je infekční, může mít v sobě pouze mrtvé geny. Nemusel by tedy být v karanténě a chodit do práce. U specifických profesí budeme ve spolupráci se Zdravotním ústavem Ostrava dělat kultivaci virů."

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy