Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na jezerech a přehradách se objevuje stále více kajutových plachetnic. Jachtaři pořádají regaty

Stále větší popularitu si získává jachting na tuzemských vodních plochách. Více plachet je vidět na přehradách, a to i v Moravskoslezském kraji.

Vedle menších plachetnic získávají na oblibě i větší kajutové plachetnice. Do prvních závodů se aktivně zapojili jachtaři z Těrlicka.

Alexandr Pacek, předseda Jachting klub Těrlicko: “Naše Těrlická přehrada je skryté moře v Moravskoslezském kraji. Je to voda, která má nejlepší povětrnostní podmínky. Jsme otevření v podstatě všem větrům, nejlepší vítr je severovýchodní a jižní, což jsou větry, které značně foukají a západní větry. V porovnání s ostatními vodami, troufnu si říct, že to je voda, která je jachtařsky jakoby zanedbávaná, ale jachtařský na velké výši, co se týče jachtařských podmínek.”

Vše nasvědčuje tomu, že v Těrlicku vzniká nová jachtařská tradice.

Alexandr Pacek, předseda Jachting klub Těrlicko: “Co se týče kajutových plachetnic, kajutové závody plachetnice zde začaly a závody už před dvěma roky. Tradice tady nebyla. Tady byly malé okruhové plachetnice. S těmi naši závodníci získali tituly mistrů republiky, vítěz Českého poháru a tak dále, ale stalo se to, že všichni mladí z našeho kraje odcházejí a staří závodníci už zestárli, tak už fyzicky na to nemají, takže začínáme na kajutových lodích. Je to o hodně větší adrenalin, je to výzva řídit třeba dvoutunovou loď a takticky manévrovat mezi ostatními lodě, kde jsou vzdálenosti mezi třeba jen 2 metry a musíme přesně vědět, co chceme udělat a tak dále a přemýšlet takticky dopředu, co vlastně uděláme.”

Těrličtí se už pilně připravují na své první oficiální závody, které se budou konat na konci srpna. Za sebou ale už mají tréninkové závody.

Lech Čmok, závodník: “Máme dobře postavenou trasu, dneska nám fouká. Trasa je na dvě bojky, tzn. proti větru na stoupačku a potom po větru. Jedeme na dvě kola, všichni známe pravidla. Tento závod už bude vyhlášený podle mezinárodních pravidel, i když je to jen tréninková regata, abychom byli konkurence schopní i na jiných vodách."

Marina na Těrlické přehradě se postupně zaplňuje různě velkými plachetnicemi.

Lech Čmok, závodník: “Pravdou je, že v našem klubu už máme více takových kajutových lodiček. Ony se liší tím, že jedna je větší, druhá menší, jsou různých hmotností. Proto jsme museli vypočítat handicap, abychom byli trošku soutěžení schopní. Výsledky se v cíli přepočítají, aby bylo jasné, kdo je za tím kormidlem lepší a kdo horší.”
Alexandr Pacek, předseda Jachting klub Těrlicko: “Co se týče závodů, tak kajutové plachetnice opravdu, co se týče oficiálních závodů v rámci Českého svazu jachtingu, začaly letos. Letos jsou poprvé vypsané tyto závody na kajutové plachetnice, takže předpokládám, že to bude tradice a že naši kolegové z ostatních vod České republiky, ale hlavně počítáme, že kolegové z Polska přijedou. Oni mají závodní kajutový jachting na vysoké úrovni. A taky naši kamarádi ze slovenské Oravy, se kterými udržujeme blízké kontakty, k nám tady přijedou a budeme tady dělat mezinárodní krásné velké závody."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy