Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Těrlické přehradě založili jachtařskou školu pro děti. Nepotopitelné lodě přivezli z Anglie

  • Těrlicko,

Jachtaření si mohou na Těrlické přehradě vyzkoušet děti starší 10 let. Tamní klub letos zahajuje jachtařskou školu pro nejmenší adepty. Výhodu mají samozřejmě plavci, protože začátky se jistě bez koupele v přehradě neobejdou...

Dobrý vítr do plachet a krásný výhled na Beskydy. To je jachtaření na Těrlické přehradě. Tamní Jachting klub Těrlicko letos slaví 60 let svého působení. Shodou okolností právě letos založil jachtařskou školu mládeže. Zkušení jachtaři v ní budou učit děti od 10 let. S finanční pomocí těrlické radnice klub v Anglii nakoupil čtyři lodě RS Tera, které jsou určené právě pro nejmenší začátečníky.

Alexandr Pacek, předseda Jachting klubu Těrlicko: “Jsou osvědčené, nepotopitelné, rychlé, nádherný zážitek na nich mají děti. Máme propracovaný systém, jak ty děti učit, aby nebyly nejprve v nějakém šoku, aby se naučily jezdit, aby měly velký rychlý progres. Základním cílem jachtařské školy je ne naučit děti závodní technice, aby soutěžily na mistrovství republiky, ale seznámit děti s jachtingem, aby získaly vztah k přírodě, abychom je vytáhli od těch computerů, od těch strašný skříněk, aby trávili svůj čas na vodě, na sluníčku, na čerstvém vzduchu."

Těrlická jachtařská škola zahájí činnost na Mezinárodní den dětí 1. června. Už teď se mohou zájemci hlásit.

Alexandr Pacek, předseda Jachting klubu Těrlicko“Už máme první svoje žáčky, začínáme v malých týmech ve třech dětech. Začínáme s nimi na školní lodi, kdy se naučí nejdříve kormidlovat velkou loď a pak, jak zvládnout jízdu, budou vnímat vítr, tak je okamžitě přesedláváme na tyto malé lodičky, kde už budou samostatně rozhodovat o sobě a jezdit. Věříme tomu a zkoušeli jsme to minulý rok jako pilot, že to funguje."

Jednou z úspěšných těrlických jachtařek je 17letá Lucie Zielonková.

Lucie Zielonková, jachtařka: “Jachtingu se věnuji už vlastně od mala. Kdysi jsem jezdila na Optimistu a zároveň jsem na něm i závodila. Teď jezdím na Evropě a chtěla bych tyto zkušenosti zužitkovat při tréninku dětí. Myslím, že děti si to taky užijí, je to krásné prostředí, přehrada, je tu vítr, takže myslím, že to bude výborné a myslím, že se můžou toho dost naučit a že můžou být dobří závodníci a vyhrávat poháry a medaile.”

O začínající jachtaře se budou v Těrlicku starat zkušení trenéři. Z tuzemských přehrad a jezer to mohou děti dotáhnout až na moře a oceány.

Marek Sittek, trenér: “Rozhodli jsme se pro velmi moderní pojetí jachtingu pro mladé. Šli jsme do toho, co je Anglii naprostý top, tedy do lodě RS Tera. Je to bezpečná loď, skvělá a rychlá. Na tom se strašně rychle učí, takže opravdu se snažíme jako jít úplně do toho nejlepšího, co se dá v současné době pro mladé sehnat. Je to trošičku jiné, než se učí na Optimistu, ale zase moc ne a ta technika na těch lodích si myslím, že je jednodušší oproti Optimistu. Dosažení vyšší rychlosti je jednodušší, než na Optimistu. Jsou ty lodě prostě bezpečnější, ale zároveň i rychlejší, takže to je to zajímavé. Je to jiná lodní třída. Už v podstatě jedou 4 jachtkluby a bude to rozrůstat. Takže si myslím, že jsme začali v tom nejlepším okamžiku, že opravdu chytneme ten začátek a budeme dobří."

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy