Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jesenický maraton dokonale prověřil českou běžeckou špičku

42 kilometrů, 1800 metrů převýšení, náročné horské terény. To jsou znaky Jesenického maratonu, náročného horského běhu, který se konal v Jeseníkách. Jelikož šlo současně o nominační závod na Mistrovství světa, účastnila se ho celá česká běžecká špička.

Po hřebenech Jeseníků proběhly vlastně dva závody – maraton a půlmaraton. Běžci tak pomyslně spojili dva kraje – Olomoucký a Moravskoslezský. Běh totiž probíhal hranicemi obou krajů. A účast byla obrovská.

Tomáš Holas, ředitel závodu: „Máme přihlášených kolem 350 závodníků na Maraton, bude to velký závod, jeden z největších závodů v ČR. Přijeli závodníci z celé republiky ale máme tady i Poláky, Slováky.“

Anketa, maratonci před  závodem: „My jsme přijeli z Olomouce a těšíme, jdeme si to užít.“

„Těším se, byli jsme tady vloni poprvé a zalíbíla se nám ta trať.“

„Myslím se, že bude nejhorší ten Šerák ale je ze začátku tak se to dá.“

Maraton odstartoval u lanovky na Ramzové, půlmaraton pak na Červenohorském sedle. Cílem obou běhů bylo horské sedlo na Skřítku. Horský maraton byl extrémně náročný. Na závodníky čekal hned na úvod nejtěžší výběh na Šerák. Byli si toho vědomi všichni běžci. O náročnosti svědčilo také odstoupení téměř tří desítek běžců během závodu.

Jiří Čípa, loňský vítěz závodu: „Hlavně nepřepálit začátek výběhem na Šerák a pak se uvidí jak se to rozběhne.“

Na trati běhu bylo několik občerstvovacích stanic, mezi nimi stanice na Ovčárně před výběhem na Petrovy kameny a stanice na Červenohorském sedle. Jiří Čípa naplnil očekávání své i trenérů. Zvítězil v čase tři hodiny 8 minut a společně s Davidem Pelíškem vedli celé pole závodníků od startu až do cíle.

Jiří Čípa, vítěz maratonu: „Tak jak jsem si na začátku myslel, že to bude v pohodě ale to počasí, dneska bylo docela teplo, takže to dalo zabrat.“

První dva v muži i dvě ženy získali přímou nominaci na MS na Lanzarote, které se poběží v listopadu. O nominaci dalších rozhodne trenér české reprezentace.  Maraton tedy vyhrál Jiří Čípa před Davidem Pelíškem a Robertem Krupičkou. Mezi ženami byl nejlepší Lucie Maršánová před Magdou Horkou a Petrou Pastorovou. Půlmaraton vyhrál Andej Paulen, z žen byla nejrychlejší Jitka Špičáková.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy