Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Končící krajské zastupitelstvo připravilo svým nástupcům rozpočet. Navrhuje schodek a úvěr 3 mld. kč

V říjnu nás čekají volby do krajského zastupitelstva a tak na svém posledním zasedání připravili jeho stávající členové parametry rozpočtu pro příští rok, aby usnadnili práci svým nástupcům. Rozpočet je schodkový ve výši 9 miliard 100 milionů korun.

Rozpočet MS kraje by měl být v roce 2021 schodkový. Alespoň to navrhlo současné zastupitelstvo, které chce pomoci svým nástupcům a proto odhlasovalo parametry pro další rok. Rozpočet by měl být ve výši 9, 1 miliardy a schodek by byl ve výši 870 milionů korun.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MS kraje : "Základní rámec rozpočtu na příští rok tedy počítá s příjmy ve výši 8,23 miliardy korun, financováním okolo 1,13 miliardy korun, výdaji 9,11 miliardy korun a dvěstěpadesátimilionovým kladným zůstatkem."

Zastupitelé také navrhují, aby si nová krajská reprezentace vzala úvěr 3 miliardy korun. Některé investiční akce nebude kraj schopen krýt vlastními prostředky ani současnými úvěry. 

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MS kraje: „V průběhu června jsme oslovili banky, se kterými kraj spolupracuje, a požádali je o podání nezávazné indikativní nabídky na dlouhodobý investiční úvěr v rozsahu dvou až čtyř miliard. Z odezvy bank vyplynulo, že nejvýhodnější se jeví vzít si 3miliardový úvěr, který by se mohl čerpat od roku 2021 až do roku 2024 a s jehož desetiletým splácením by se začalo v roce 2026."
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Je zřejmé, že pokles české ekonomiky a přijatá vládní opatření budou mít v letošním roce negativní vliv na výši příjmů Moravskoslezského kraje. Odhadovali jsme, že v souvislosti s nouzovým stavem a pandemií koronaviru budou příjmy ze sdílených daní asi o 20 procent nižší než loni, nicméně zatím máme naději, že propad příjmů nemusí být až tak dramatický. Vedle propadu příjmů však mají negativní vliv na ekonomiku kraje i vyšší výdaje. Proto jsme byli nuceni navrhnout na příští rok schodkový rozpočet ve výši 9,1 miliardy korun s nerozepsanou částí zdrojů ve výši 250 milionů korun, kterou rozdělí nové vedení dle svých priorit před schvalováním konečného návrhu rozpočtu. Aby kraj mohl dále investovat do rozvoje, bude zřejmě nezbytné vzít si investiční úvěr.“

Z případného nového úvěru by se mohla financovat například vědecká knihovna, přístavba Domu umění v Ostravě, výstavba domova pro seniory Kopřivnice nebo revitalizace Zámku Bruntál. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy