Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Z havarovaného kamionu u Starých Hamrů unikala do řeky Ostravice nafta, hrozila kontaminace přehrady Šance

Složitý zásah mají za sebou hasiči po nehodě kamionu u Starých Hamrů. Zcela zablokoval silnici a z nádrže mu unikala nafta, která se dostala do řeky Ostravice. Hrozila tak vážná kontaminace vodní nádrže Šance. Hasiči tak stavěli na řece norné stěny a monitorovali hladinu vodní nádrže.

VIDEO: HZS MSK

Nehoda se stala na silnici I/56 u Starých Hamrů v sobotu po druhé hodině ranní. 

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZS MSK: "Hasiči po příjezdu na místo zjistili, že z roztržené palivové nádrže kamionu po nárazu do betonového mostku uniká nafta. Ta se dostala i do řeky Ostravice, která se o poté vlévá do vodní nádrže Šance."

Hasiči proto museli začít rychle jednat. Velitel zásahu si na místo povolal speciální techniku z Frýdku-Místku. Sorbentový kontejner s nornými stěnami a technický automobil s vybavením pro řešení úniků nebezpečných látek. 

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZS MSK: "Hasiči ve spolupráci s Povodím Odry a hrázným vodní nádrže Šance začali postupně na vodním toku v tzv. “suchých oděvech” stavět norné stěny - celkem v délce 16 metrů, kterými zachytávali uniklou naftu. Ke kladení norných stěn na vodní nádrži Šance a monitoring hladiny byly využity čluny hasičů i správců vodní nádrže."

Další jednotka mezitím rychle přečerpávala zbývající naftu z roztržené nádrže do přistavených nádob, jenže nafty v nádrži zbylo už jen sotva pár desítek litrů.

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZS MSK: "Vzhledem ke stálému drobnému úniku provozních kapalin z poškozených podvozkových
částí nákladního vozu bylo rozhodnuto o tom, že hasiči kamion vyprostí zpět na komunikaci."

U události zasahovalo několik profesionálních jednotek z Frýdku-Místku a dobrovolné jednotky ze Starých Hamrů a z Ostravice. Na žádost velitele byla později povolána i jednotka z Ostravy-Zábřehu s vyprošťovacím speciálem Bizon a těžkotonážním jeřábem Demag.

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZS MSK: "Těžká technika kamion pomocí jeřábu a navijáků vytáhla na pevnou krajnici."

Místo zásahu od nafty očistí soukromá firma, hasiči budou ve spolupráci se správci vodní nádrže monitorovat vodu a upevnění norných sten na přítoku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků