Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Některé kryty civilní ochrany pustnou, jiné jsou udržované nebo slouží jako muzeum

Zatímco lidstvo na celém světě už déle než rok více či méně úspěšně bojuje s koronavirem, byly doby, kdy se lidé připravovali na mnohem horší hrozby. Vyhlazení hrozilo použitím biologických zbraní, jaderným zářením nebo pod troskami zřícených budov. Před použitím zbraní hromadného ničení měly chránit kryty civilní ochrany.

Ty byly různého provedení a s různou kapacitou. Mezi největší patří ty, které jsou například na šachtách a v průmyslových podnicích.

Martin Hečko, provozovatel Muzea CO Dukla v Havířově: "Jsme před krytem v areálu bývalého Dolu Dukla v Havířově. Jedná se o protiatomový kryt 2. třídy odolnosti, to znamená, že je stále tlakově odolný s regenerací kyslíku. Tento kryt má atomickou odolnost 250 kilotun. V porovnání s Hirošimou a Nagasaki je to desetinásobek. Kryt byl vybudován v roce 1962. Má 6 podzemních pater, hloubka posledního patra je přibližně 30 metrů. Výsadou tohoto krytu bylo, že zde sídlil i štáb, který měl v případě nebezpečí rozhodovat o okolí Havířova."

Jednoduchý kryt pro civilisty měli také na radnici v Jablunkově.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Co se týče CO krytu v Jablunkově u nás na radnici, tak už v současné době není funkční. Já si pamatuji jako malý kluk ze základní školy, když jsme chodili na brannou výchovu, tak nás učili, že tady pod schodištěm na radnici je CO kryt a chodili jsme se dívat, jak se to otvírá. Byla tam mohutné dveře, což ostatně dokazuje to, že ty panty tam zůstaly. Zůstaly tam i ty venkovní dveře, ale ty vnitřní už jsou zdemontovány. V současné době s e tento prostor využívá jako dílnička pro naše chlapy z veřejně prospěšných prací.”

Stovky krytů jsou dodnes ve sklepích obytných domů.

Kateřina Piechowicz, mluvčí Heimstaden: “V našich objektech máme celkem 177 krytů civilní ochrany. My je nepoužíváme, ale provádíme v nich pravidelnou údržbu jednou nebo dvakrát ročně a samozřejmě dbáme, aby veškerá zařízení, která tam jsou, aby byla v pořádku. V budoucnu je ani pronajímat neplánujeme a pevně věříme, že nenastane situace, aby byly využívány k tomu. k čemu byly vybudovány.”

Civilní ochrana se v současné době spíše než před válečným úderem zaměřuje na živelné pohromy a průmyslové havárie. Například kryt Dolu Dukla v Havířově byl určen pro 450 osob. Vedle politického štábu také pro povrchové zaměstnance šachty.

Martin Hečko, provozovatel Muzea CO Dukla v Havířově: "K využití krytu nikdy nedošlo. V současné době v tomto krytu budujeme muzeum civilní ochrany. Prohlídky máme na objednávku, po dohodě přes náš kontaktní formulář na webu. Je zde k vidění od filtroventilace, přes operační sál, štábní místnost, místnosti pro ukrývané až po dieselagregát v nejnižším patře."
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy