Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Areály jsou připraveny na lyžaře, nad provozem však visí otazníky

Lyžařské areály v Jeseníkách jsou na letošní sezónu připraveny. Mrazivé počasí posledních dnů jim umožnilo zasněžování a sjezdovky tak pokrývá kolem půl metru technického sněhu. Vleky ale zatím kvůli vládním opatřením spustit nesmí.

V lyžařských areálech panuje nejistota. Nikdo přesně neví, kdy a za jakých hygienických podmínek budou moci provozovatelé spustit vleky. Ve hře je datum 18. prosince.

Karel Ležatka, provozovatel areálu: „Připravený areál je, máme zavřeno, takže stále počítáme jenom ztráty. Moc nerozumím tomu, proč třeba tramvaj může jezdit úplně nacvakaná a tady musíme řešit nějaký management front. Jenom doufám, že nepřijde opatření typu jako dezinfekce každé sedačky po každém projetí atd."

Bedřich Hrubý, vedoucí provozu: „Vadí nám to dost, protože, vidíte sami, je velký zájem lidí, a bohužel tím, že nemůžeme fungovat. I my potřebujeme zpátky finančně nějak."

Boris Keka, mluvčí ski areálu: „Samozřejmě to období mezi Vánoci a Silvestrem je jedním z vrcholů sezóny a pokud by v tomto období nebylo možné lyžovat, bylo by to z hlediska ekonomických výsledků celé zimy řekněme nedobré.“

Na spuštění vleků byli tady v Karlově připraveni už 27. listopadu, což by byl rekord. Připravené sjezdovky tak dělají radost zejména dětem, které se po nich prohánějí na bobech a také skialpinistům.

Anketa, lyžaři: „Chodíme pěšky nahoru a dolů, co nám zbývá.“

„Ať to nepouštějí, aspoň tu není moc lidí.“

„Nám to teda teď nevadí, protože my jsme přišli na skialpy, aby jsme si to jako vyšli, ale určitě je to jako smutné.“

„Těšila jsem se na sníh, na lyže.“

O podstatnou část prostředků přišly lyžařské areály už na konci loňské sezóny, kterou kvůli pandemii musely ukončit už v polovině března. Provozovatelé lyžařských areálů každoročně podporuje MS kraj. V Jeseníkách i Beskydech pořádá akce pro celé rodiny jako například lyžování s MS krajem, což letos zatím kvůli pandemii není možné. A přispívá také na úpravu běžeckých tras. Momentálně chystá i další aktivity, aby se do běžkování zapojilo více lidí.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „My dneska máme více jak 850 km běžeckých tras a my se o ně staráme, tak bysme chtěli taky vyvinout aktivitu v tom, aby lidé začali třeba soutěžit mezi sebou, aby začali se motivovat v tom, aby chodili do té přírody trošku jinak, než byli zvyklí během toho covidu, protože to bylo maximálně do lesa a nic z toho nebylo.“

Peníze putují i na techniku. Moravskoslezský kraj spolu s Olomouckým aktuálně pořídili zbrusu novou rolbu, která bude strojově upravovat běžecké trasy z Červenohorského sedla na Praděd.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy