Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Nových Heřminovech zbývá už jen posledních pár staveb

Celý MS kraj |

V Nových Heřminovech padají k zemi další vykoupené domy. Jde o stavby, které se nacházejí v zátopě budoucí přehrady, která by se kvůli průtahům obce měla začít stavět nejdříve v roce 2025. Původně chtělo Povodí Odry začít se stavbou už letos.

Povodí Odry se podařilo vykoupit téměř všechny domy včetně pozemků, které stojí v cestě budoucí přehradě Nové Heřminovy. Momentálně probíhá další etapa demolic, která by měla skončit do konce listopadu. Na místě budoucí přehrady stojí už jen pár objektů včetně tady této kapličky, která podle obce není určena k demolici.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „V rámci druhé etapy budeme v tuto chvíli odstraňovat celkem 17 souborů staveb, do kterých patří například chalupy, chaty, hospodářské budovy a tak podobně.“

25 domů už bylo odstraněno dříve. Nové domy si rodiny musely postavit jinde, protože v obci nejsou stavební pozemky.

Radovan Jílka, bývalý starosta Nových Heřminov: „Územní plán, který byl připravený v roce 2010, tak toto se spláchlo ze stolu Nové zastupitelstvo se rozhodlo, že se začne soudit se státem, takže všichni lidi, kterým bylo rozděleno přes 620 milionů korun, tak se s těmi penězi sebrali a odešli do okolních vesnic.“

Zatímco obec Nové Heřminovy je stále proti přehradě, ostatní obce na horní Opavě od Zátoru až po Krnov se ji nemohou dočkat.

Vladimír Dofek (nez.), starosta Brantic: „Chtěl bych vzkázat panu starostovi z Nových Heřminov, aby bydlel tady v Branticích a když přijdou větší deště, aby viděl, jak ti lidi jsou ve strachu.“

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „V rámci protipovodňových opatření na Horní Opavě my pokračujeme v přípravě a realizaci některých opatření jako jsou například rekonstrukce jezu v Kunově, nebo hráze v Holasovicích, nebo také levobřežní hráz na území polské republiky.“

Hotovy jsou také čtyři z 5 suchých poldrů. Náklady na přehradu, která má před povodněmi ochránit na 16 tisíc lidí, se odhadují na 8 miliard korun a zahrnují i stavbu nové silnice a úpravy celého koryta řeky.

Nahlásit chybu


K tématu

Stavbě pumptracku v Novém Jičíně šly z cesty dva sklady

6. května 2025 11:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Proběhla demolice skladových objektů v prostoru bývalého horního vlakové nádraží v Novém Jičíně. Na jejich místě vznikne pumptrack. Tyto stavební kroky jsou součástí projektu revitalizace celého areálu.

Most nad železniční tratí v Prostřední Suché se může demolovat jen v noci

15. dubna 2025 18:58 | Havířov | Libor Běčák

V nočních hodinách v úterý a ve středu se bude demolovat starý most v ulici Budovatelů v Havířově-Prostřední Suché.

Novojičínský bazén musí být do roka v nerezu, venku budou vířivky a nový tobogán

19. května 2025 10:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Venkovní bazén v Novém Jičíně se proměnil ve staveniště. Firma bourá starou vanu a betonovou desku pod tobogánem. Demoliční práce potrvají do konce května. Výsledkem rekonstrukce bude koupaliště v nerezu.


31letý muž spadl ze střechy a vážně se zranil. Záchranáři zasahovali u pádů z výšek

Včera 14:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Prováděli opravy na domech a spadli z výšek. Záchranáři v Moravskoslezském kraji zasahovali v průběhu týdne u řady podobných událostí s vážnými zraněními. Varují, aby lidé dodržovali bezpečnostní pravidla.

Slezský FC Opava má po ničivých povodních téměř kompletně zrekonstruované zázemí stadionu

7. března 2026 19:40 | Opava | Yvona Fajtová

Slezský fotbalový klub Opava má po ničivých povodních z roku 2024 téměř kompletně zrekonstruované zázemí stadionu. Hráči už nemusí využívat provizorní kabiny v kontejnerech a od začátku přípravy na jarní část sezony mají opět plnohodnotné podmínky.

104. narozeniny oslavil Jan Ihnatík. Veterán z II. světové války žije v Ostravě

7. března 2026 12:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Přežil gulag, bojoval v nejtvrdších bitvách druhé světové války a byl třikrát raněn. Válečný veterán plukovník ve výslužbě Jan Ihnatík oslavil začátkem března úctyhodné 104. narozeniny. S manželkou žije v Ostravě.

Profesní diagnostika pomůže nejen při změně povolání, v Karviné se uskutečnila v knihovně

7. března 2026 7:42 | Karviná | Gabriela Stašová

V Regionální knihovně Karviná se uskutečnilo odpoledne s profesní diagnostikou, která může lidem pomoci například když chtějí změnit povolání nebo se rozhodují, pro jakou práci se vlastně hodí.

Fulnecká mateřská škola pořádala den otevřených dveří a zve k zápisu

7. března 2026 13:11 | Fulnek | Libor Běčák

Nejen rodiče a příbuzní, ale také další zájemci mohli navštívit Mateřskou školu ve Fulneku, kde se konal tradiční den otevřených dveří. Prohlédnout si mohli hlavní budovu ve Fulneku i odloučená pracoviště ve Stachovicích, Děrném a Jerlochovicích.

Ostrava zajistila zimní tábor pro 40 dětí z ukrajinského Dnipra

7. března 2026 11:26 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Čtyřicet dětí z ukrajinského Dnipra tráví první polovinu března mimo realitu válkou zasažené země. Partnerské město Ostrava pro ně připravilo zimní pobytový tábor nejen v Beskydech a dalších místech. Děti čeká dvanáct dnů plných výletů, sportu i kreativních aktivit.

Mořeplavce obklopili na besedě obdivovatelé i přátelé

7. března 2026 10:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Knihovna nabídla setkání s “mořským vlkem” - besedu s mořeplavcem Richardem Konkolskim. V Novém Jičíně má nejen mnoho obdivovatelů, ale i přátel.

Lidé se zapojili do plánování vnitrobloku na Šumbarku

6. března 2026 8:27 | Havířov | Bára Kelnerová

Radnice v Havířově chce postupně revitalizovat vnitrobloky. Do plánování jejich podoby se mohou zapojit i samotní občané. Veřejné projednání připravované revitalizace vnitrobloku mezi ulicemi Marie Pujmanové a Mládí se uskutečnilo v městské knihovně.

Děti se na přednášce dozvěděly, jak moc je sociální sítě ovlivňují

6. března 2026 15:16 | Frýdlant nad Ostravicí | Libor Běčák

Mnoho nových informací o tom, jak fungují a jak ovlivňují člověka sociální sítě, se dozvěděli školáci, kteří se účastnili přednášky v Kulturním centru.

Projekt Náš sad pokračuje, sýkorníky už visí v parku Boženy Němcové

7. března 2026 7:35 | Karviná | Gabriela Stašová

Město Karviná pokračuje v projektu Náš sad. V tuto chvíli byly v parku Boženy Němcové zavěšeny ptačí budky - takzvané sýkorníky - a ptáci, kteří se v nich uhnízdí, by měli pomoci v boji proti parazitickému jmelí.

Octavie shořela u frekventované křižovatky v Ostravě

6. března 2026 16:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V řadě aut čekajících na zelenou začala v pátek po poledni hořet v Ostravě starší Škoda Octavia. Oheň uhasili až přivolaní hasiči. Škoda byla odhadnuta na 10 tisíc korun.

Cena hejtmana pro Jana Štefelu, do Síně slávy byl uveden Luděk Mikloško

6. března 2026 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Skokan do výšky Jan Štefela se stal nejlepším sportovcem MS kraje za rok 2025. Cenu hejtmana převzal na vydařeném galavečeru v Domě kultury v Karviné. Do Síně slávy byl uveden fotbalový brankář Luděk Mikloško.

Hosté ve studiu: Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje

5. března 2026 15:22 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Transformační projekty hýbou krajem, CEPIS v Karviné se začíná stavět

V Dobré se začal stavět rondel, má zabránit tragickým nehodám

5. března 2026 12:54 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Riziková křižovatka v obci Dobrá na Frýdecko-Místecku bude přestavěna na rondel. Ten by měl zabránit vážným kolizím, které se tam dosud stávají.

Stavba podjezdu ve Studénce uzavře od 7. března železniční přejezd

5. března 2026 11:40 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Projekt podjezdu pod železniční tratí ve Studénce vstupuje do druhé fáze. Stavba, která má nahradit frekventovaný přejezd v ulici Nádražní – místo tragické srážky kamionu s Pendolinem – si vyžádá úplné uzavření komunikace pro auta od 7. března.

Lidé poslali ženě dopředu za dovolenou 23,4 milionu korun a nikam neodjeli

5. března 2026 11:31 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Na 300 poškozených napříč celou republikou. Škoda téměř 23,4 milionu korun. 33letá žena nabízela čtyři roky na sociálních sítích zájezdy do exotických destinací za desítky tisíc. O klienty mělo být kompletně postaráno. Peníze si nechala posílat dopředu, ale nic nezařídila. Moravskoslezští kriminalisté na případu pracují už tři roky a nyní ženu obvinili ze zvlášť závažného zločinu podvodu. Žena je ale na útěku v zahraničí.

V Nových Heřminovech zbývá už jen posledních pár staveb
Vydáno 11. prosince 2020 14:34, Celý MS kraj, Yvona Fajtová
V Nových Heřminovech padají k zemi další vykoupené domy. Jde o stavby, které se nacházejí v zátopě budoucí přehrady, která by se kvůli průtahům obce měla začít stavět nejdříve v roce 2025. Původně chtělo Povodí Odry začít se stavbou už letos.

Povodí Odry se podařilo vykoupit téměř všechny domy včetně pozemků, které stojí v cestě budoucí přehradě Nové Heřminovy. Momentálně probíhá další etapa demolic, která by měla skončit do konce listopadu. Na místě budoucí přehrady stojí už jen pár objektů včetně tady této kapličky, která podle obce není určena k demolici.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „V rámci druhé etapy budeme v tuto chvíli odstraňovat celkem 17 souborů staveb, do kterých patří například chalupy, chaty, hospodářské budovy a tak podobně.“

25 domů už bylo odstraněno dříve. Nové domy si rodiny musely postavit jinde, protože v obci nejsou stavební pozemky.

Radovan Jílka, bývalý starosta Nových Heřminov: „Územní plán, který byl připravený v roce 2010, tak toto se spláchlo ze stolu Nové zastupitelstvo se rozhodlo, že se začne soudit se státem, takže všichni lidi, kterým bylo rozděleno přes 620 milionů korun, tak se s těmi penězi sebrali a odešli do okolních vesnic.“

Zatímco obec Nové Heřminovy je stále proti přehradě, ostatní obce na horní Opavě od Zátoru až po Krnov se ji nemohou dočkat.

Vladimír Dofek (nez.), starosta Brantic: „Chtěl bych vzkázat panu starostovi z Nových Heřminov, aby bydlel tady v Branticích a když přijdou větší deště, aby viděl, jak ti lidi jsou ve strachu.“

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „V rámci protipovodňových opatření na Horní Opavě my pokračujeme v přípravě a realizaci některých opatření jako jsou například rekonstrukce jezu v Kunově, nebo hráze v Holasovicích, nebo také levobřežní hráz na území polské republiky.“

Hotovy jsou také čtyři z 5 suchých poldrů. Náklady na přehradu, která má před povodněmi ochránit na 16 tisíc lidí, se odhadují na 8 miliard korun a zahrnují i stavbu nové silnice a úpravy celého koryta řeky.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000023505/v-novych-herminovech-zbyva-uz-jen-poslednich-par-staveb