Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Brífink po jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje - 11. 1. 2021

"Stále dochází k nárůstu počtu nemocných. Tady se zdá, že se to trošinku možná zpomaluje, i celorepublikově. Nicméně zatím to je velmi nevýznamné a hlavně nevíme, co přinesou další dny." Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák i v pondělí 11. ledna 2021 zhodnotil aktuální situaci s nemocí Covid-19 v našem regionu.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Sociální kontakty jsou nástrojem, jak se virus šíří a pokud je nebudeme dodržovat, a obrázky z různých míst ukazují, že je nedodržujeme, tak ta situace se bude zlepšovat jen velmi pomalu."

V Moravskoslezském kraji v minulém týdnu proočkovali více než tři tisíce lidí. Podle hejtmana pokračuje očkování dalších 5.850 dávek, které směřují především do nemocnic i do sociálních domovů. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Když vyřešíme ty, kteří se starají o ty pacienty, tak musíme samozřejmě se starat i o ty, kteří jsou velmi rizikoví. Do konce týdne bychom měli mít dalších 5.850 dávek vyočkovaných z té dodávky Pfizer/BioNTech a platí to, že od zítřka by se měla do České republiky dovážet vakcína Moderna. Předpokládá se, že celá dávka 8.000 bude směřována do Moravskoslezského kraje, takže ve středu bychom již mohli dostat. Pokud vše dobře dopadne, tak bychom měli očkovat už od čtvrtku."

Podle hejtmana vakcína Moderna nemá až tak přísné podmínky skladového řetězce. Bylo by tak možné začít očkovat seniory. Moravskoslezský kraj má aktuálně zhruba 20.000 lidí v domovech seniorů, z toho necelá polovina jsou klienti, zbytek je personál. Ve všech domovech seniorů jsou již vytvořeny seznamy zájemců o očkování ze strany klientů i personálu. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Bohužel nás překvapilo to, že ten personál v podstatě zatím jeví spíš menší zájem o očkování. Je to někde na 30-40 procentech, což je málo. Bylo by dobré, kdyby to domovy přehodnotily. Toto budeme chtít také ještě projednávat."

Kraj připravuje vysokokapacitní očkovací centrum v Ostravě. Aktuálně probíhají jednání o jeho podobě. Nejpozději v únoru by se mohlo v tomto centru začít očkovat. Menší očkovací centra vzniknou pravděpodobně i v obcích s rozšířenou působností. Hejtman Vondrák se na brífinku vyjádřil i ke stavu zdravotnictví. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Situace v nemocnicích je krizová, ale není to víceméně o těch počtech lůžek, ale je to především o tom personálu, který tam musí být. Ale rozhodně ta situace není taková, abychom ji považovali za kolaps. Máme ještě téměř přes 20 procent volných lůžek na intenzivní péči i pro standardní péči, plus otevíráme ještě dalších 30 lůžek pro odlehčovací péči. Pořád se na tom pracuje. Pevně věřím, že ten náš systém, který je poměrně robusní, to vydrží a přečká."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy