Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odpolední lavina v Jeseníkách zabila skialpinistu. Po pádu ze skály byl zasypán sněhem, vyhrabávali ho kamarádi

V pátek 15. ledna kolem 13. hodiny spadla v Jeseníkách lavina. Masa sněhu se uvolnila v lokalitě Velkého kotle. V oblasti byli v té době 3 skialpinisté, jednoho z nich sníh zavalil.

Nebezpečí laviny na stupni 2 - mírné oznámila horská služba během pátku 15. ledna. Sněhový profil ve Velkém Kotli byl označen písmenem F - nestabilní. Právě v této oblasti se uvolnila masa sněhu, která zavalila muže ročníku 1989. Ten byl podle horské služby na místě s dalšími dvěma lidmi.

Ondřej Škovránek, zasahující člen Horské služby Jeseníky: „Zavalený se na místě pohyboval s kamarády. Těm se ho podařilo ještě před naším příjezdem lokalizovat a vyhrabat. Muž byl ale v bezvědomí a nedýchal, takže jsme okamžitě přikročili k pokusům obnovit životní funkce.“

Na místo okamžitě zamířila sanitky ZZS MSK, ty se ale bohužel do nepřístupných míst nedostaly. Záchranáři povolali také vrtulník LZS MSK.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Zatímco sanitní vozidla zůstala po svém příjezdu v Karlově, letečtí záchranáři zamířili přímo k místu události, vybaveni pro práci v podvěsu. Stroj nakonec přistál v šikmém terénu a vysadil lékaře i s vybavením. Jednatřicetiletý skialpinista se ve skupině pohyboval v lokalitě Velkého kotle, kde došlo ke stržení laviny, pádu postiženého ze skály a jeho zavalení sněhem. Svědky byl dle informací, které mají záchranáři k dispozici, nalezen během asi deseti minut a vyhrabán. Před příjezdem horské služby byla muži poskytována první pomoc, včetně nepřímé srdeční masáže, v níž pokračovali i členové horské služby. Lékař LZS zahájil po svém příletu rozšířenou resuscitaci za použití léků a defibrilace. Tři čtvrtě hodiny trvající snaha o obnovení krevního oběhu však byla marná. Pacient na místě podlehl zraněním, která utrpěl.."
Eva Michalíková, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: "Můžeme potvrdit, že zde tragicky zahynul muž, který byl zasypán lavinou při skialpinismu. Kriminalisté budou nyní zjišťovat veškeré okolnosti k této tragické události s ohledem na pozůstalou rodinu nebudeme sdělovat více informací."
Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky: "Horská služba nechce spekulovat, z jakých důvodů a čí zaviněním byla lavina stržena. Jenže je fakt, že v Jeseníkách nyní platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, ovšem dnes přes den naši specialisté naměřili hodnoty, které jsou blíž stupni 3. To znamená, že pravděpodobnost samovolného pádu, nebo skluzu vlivem klimatických okolností je větší. I menší vrstvu sněhu na lavinových svazích ovšem za takových okolností může strhnout i malá skupinka turistů, nebo lyžařů."

Pohyb v lavinových katastrech, zejména na lyžích, je při druhém stupni zakázaný. Náčelník horské služby důrazně apeluje na všechny horské turisty a lyžaře.

Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky: „Všechna tato místo místa jsou mimo značené cesty a nikdo na nich nemá co dělat. Je to nesmírně riskantní. Předem varuji návštěvníky hor, aby se v následujících dnech nepokoušeli podívat na místo nehody. Riskují ohrožení zdraví, a jak se dnes ukázalo, i života."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy