Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Beskydy a Jeseníky trpí pod náporem turistů. Kraj i starostové prosí návštěvníky hor o ohleduplnost

Díky ukázkovému zimnímu počasí posledních dnů jsou hory v Moravskoslezském kraji v obležení turistů. Jejich často nezodpovědné chování pak způsobuje nemalé problémy. Moravskoslezský kraj proto prosí výletníky, aby byli ohleduplnější vůči svému okolí, obyvatelům podhorských obcí, ale také k přírodě. Kapitolou samou o sobě je dodržování epidemiologických opatření.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch a regionální rozvoj: „Víme, že výlety do přírody jsou skoro jedinou možností, jak aktivně trávit volný čas. Jsme rádi, že se lidi do hor vypravují, ale moc prosíme, aby se chovali s ohledem na ostatní. Provozovatelé horských středisek nám hlásí přetíženou infrastrukturu, kolabuje doprava, parkoviště jsou přeplněná a po davech turistů zůstávají dokonce i v přírodě odpadky. Stěžuje si také lesní správa a ti, kteří se o naši přírodu starají.“ 

Problémy hlásí provozovatelé středisek z celého Moravskoslezského kraje, největší nával turistů v posledních týdnech zažívají například Pustevny nebo Lysá hora. Nezodpovědné chování turistů trápí také přilehlé obce. 

Pavlína Stankayová, starostka obce Ostravice: „Prosíme návštěvníky o ohleduplnost. Kvůli špatně odstaveným vozům se mnohdy nemohou obyvatelé dostat do svých domovů, odstavená auta navíc velmi často komplikují anebo zcela brání průjezdu záchranným složkám. Problémy nám způsobují také turisté, kteří chodí mimo vyznačené trasy, o nepořádku, který po některých zůstává, nemluvě" 

Problémy na horách se zabývají nejen ochránci přírody, ale také policie, která musí řešit nesprávné parkování, ale také například nedodržování epidemiologických opatření. 

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch a regionální rozvoj: „Beskydy i Jeseníky jsou nádherné a rozlehlé hory. Nabízejí hustou síť nejrůznějších turistických tras. Vřele doporučuji podívat se do map a vybrat si cestičku, která vede mimo nejexponovanější místa našich hor. A ještě lépe, zkuste vyrazit třeba do Oderských vrchů, na Budišovsko, do Poodří nebo třeba na trojmezí na Hrčavě. Hory si teď potřebují od turistů oddechnout. Nejen že na méně vyhledávané lokalitě bez problémů zaparkujete, také si užijete klid, nádherné procházky zasněženou krajinou a vyhnete se davům.“
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy