Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Horská služba vyhlásila v Jeseníkách 3. stupeň lavinového nebezpečí, záchranáři varují před bivakováním v extrémních podmínkách

3. stupeň lavinového nebezpečí - značné - byl v neděli vyhlášen v Jeseníkách. Podle horské služby napadlo 25 centimetrů nového sněhu. Horští záchranáři z Jeseníků se v poslední době navíc setkávají s bivakováním návštěvníků hor v extrémních podmínkách. Na svém webu prosí návštěvníky hor, aby to nedělali.

Případ z neděle 17. ledna - v půl páté ráno dispečer HS Jeseníka přijal telefonát od člověka, který řekl, že on a jeho kamarádi bivakují pod celtou na Keprníku, a zasypal je sníh. 

Jaroslav Komárek, Horská služba Jeseníky: "Evidentně se stalo, že přes noc napadalo cca 30 cm sněhu a k tomu další sníh na jejich úkryt přivál ostrý vítr. Celtová ochrana nevydržela a spáči se ocitli rázem zavaleni. Podle našich informací šlo o organizovanou skupinu."

Podle horské služby tato skupina svůj pobyt v neohlásila, navíc se brzy odmlčela.

Jaroslav Komárek, Horská služba Jeseníky„Vyrazila k nim skupina z Ramzové, já jsem zatím připravil k výjezdu našeho psovoda. Pak se ozvali naši záchranáři s tím, že je vše v pořádku. Zdá se, že zasypané kamarádi vyhrabali a v klidu spali dál, aniž by nás kontaktovali."
Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky: „Pokud jde o organizovanou skupinu, je vždy zásadní, aby pohyb v zimních horách oznámili na nejbližší stanici HS. Stejně tak je důležité, aby nám dali kontakt na někoho spolehlivého, kdo bude mít nabitý telefon a hovory od nás bude brát.“ 

Bivakování v podmínkách, které aktuálně na horách panují, považuje náčelník HS Jeseníky za naprostou nerozvážnost, navíc bivakování je v CHKO zakázané.

Členové horská služby zachraňovali také 33letou ženu v oblasti Králického sněžníku, taktéž v extrémních podmínkách. 

Jakub Fabián, zasahující člen Horské služby Jeseníky: „Za prvé jsme se k ní museli dostat do lavinového katastru u pramene Moravy, a v oblasti byla tzv. bílá tma. Pak ošetření, byla vyčerpaná a silně podchlazená. A následoval transport z nepřístupného terénu na naší stanici. Tu noc bivakovaly na vrcholu Sněžníku i další osoby."
Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky: „Někdy mám pocit, že návštěvníci hor se snaží stále vymýšlet nové a nové způsoby, jak se v drsných terénech zranit, nebo dokonce zabít. Najednou řešíme takové věci, jako sjíždění černých sjezdovek na kousku plastu, nebo nocování v mrazu a hlubokém sněhu bez předchozího tvrdého tréninku.“ 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy