Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

50 horských záchranářů a policistů v terénu kvůli mladíkovi, který se ztratil pod Kněhyní. Nasazen byl i vrtulník s termovizí

Horská služba, tentokrát za vydatné asistence policie, musela opět vyrazit do terénu, pátrat po dalším člověku, který se ztratil v Beskydech. Pětadvacetiletý muž se v neděli během odpoledne ztratil svým kamarádům pod vrchem Kněhyně.

Den předtím muž slavil narozeniny se skupinou kamarádů, v neděli pak společně vrazili na túru pod Kněhyni. 

Radim Pavlica, zasahující člen Horské služby Beskydy: „Během výšlapu začal za ostatními zaostávat a kolem druhé odpoledne jej skupina už postrádala. Sami ho začali hledat, ale bez úspěchu, takže kolem čtvrté kontaktovali dispečinky Policie ČR a Horské služby. Zatímco se na pátrací akci připravovali policisté, my jsme vytvořili tým asi 20 členů s těžkou i lehkou terénní technikou." 

Muž s sebou sice měl mobilní telefon, ale byl nedostupný. Do terénu vyrazilo i 30 policistů, mezi nimi byli tři psovodi. 

Karolína Bělunková, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: "Pátrání po pohřešovaném turistovi v náročném a rozlehlém terénu ztěžoval navíc fakt, že dotyčný nebyl na svém mobilním telefonu kontaktní. Ihned se rozjela rozsáhlá pátrací akce, do které bylo zapojeno na dvě desítky policistů a několik pracovníků Horské služby Beskydy. S ohledem k nastalé denní době byl na pomoc vyžádán také vrtulník s termovizí. Bohužel několika hodinové pátrání i s ohledem k nasazení velkého počtu osob nebylo úspěšné. Naštěstí tento výlet měl pro turistu dobrý konec. Krátce před devátou hodinou večerní jsme byli kontaktování rodinnými příslušníky, kteří nám sdělili, že hledaný se již nachází ve vozidle živ a zdráv a v tuto chvíli již míří do místa svého bydliště. Pohřešovaný měl dojít na silnici, kde si stopl projíždějící vozidlo a ochotný řidič jej následně odvezl na nedaleké vlakové nádraží, kde si pro něj přijela jeho rodina."

Horská služba opět poukazuje na porušení všech důležitých zásad, které jsou nezbytné v podobných situacích, v nepříznivých podmínkách a ve složitém terénu. 

Radim Pavlica, zasahující člen Horské služby Beskydy: "Především, pokud se pohybujete v horském terénu ve skupině, musíte vždy dávat pozor, zda někdo nezůstal vzadu osamocen. Kromě toho je důležité mít u sebe mobilní telefon nabitý, aby člověk v tísni mohl podat zprávu a my abychom jej mohli podle signálu lokalizovat."
Karolína Bělunková, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: "V souvislosti se zvýšeným zájmem turistů o návštěvu horských oblastí bychom chtěli všechny upozornit, aby návštěvu hor nepodceňovali nejen špatným oblečením a výbavou, ale také si byli schopni přivolat pomoc v případě, že se ztratí. Pokud jde do hor více osob, předem by si měli stanovit trasu cesty a neměli by se jeden od druhého v zájmu svého osobního bezpečí vzdalovat."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy