Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé mimo OKD, kteří jsou také propouštění z dolů kvůli útlumu těžby, poukazují na nerovné podmínky

  • Havířov,

Zatímco někteří horníci společnosti OKD budou po odchodu ze šachty pobírat až 8 tisíc korun měsíčně po dobu 5 let, havíři, kteří pracovali ve stejných dolech pod jinými firmami, nedostanou nic. Na státní příspěvek mají totiž nárok jen zaměstnanci státní firmy OKD, což se ostatním pracovníkům nelíbí.

Postupný konec těžby černého uhlí bude mít dopad nejen na horníky a povrchové zaměstnance společnosti OKD, ale také na řadu navázaných firem. Některé dodavatelsky spolupracují přímo na těžbě, jiné zajišťují dodávky materiálu a služeb, které už nebudou zapotřebí. Jejich zaměstnanci se teď ptají, proč také nemají zvýhodněné podmínky odchodu jako pracovníci OKD.

Roman Klimša, horník: “Já mám smlouvu do konce roku. Většina těch firem prodlužuje smlouvy o měsíc, o dva měsíce, prostě krátkodobě. Tady jde o to, že pokud se stát rozhodl utlumit těžbu a rozhodl se vlastně obnovit ten sociální program, co tenkrát začal už u Paskova, nechápu tedy proč se to nestahuje i na zaměstnance těch firem, že? Děláme ve stejném prostředí stejnou práci za stejných podmínek. Žijeme tady, odvádíme tady daně, zdravotní, sociální, všechno. Ale na toto nemáme nárok. Nechápu, proč na to nemají zaměstnanci firem nárok, opravdu ne.”

Problém je v tom, že nikdo přesně neví, kolika lidí se útlum těžby uhlí přímo dotkne.

Jakub Unucka (ODS a TOP 09), náměstek hejtmana pro průmysl, energetiku a chytrý region): “Ten útlum OKD přišel tak rychle, že vlastně na to není skoro nikdo připravený, takže první je nutné zjistit, kolika lidí se to týká. Tady jsem jednal s ministerstvem financí. Nedopátrali jsme se toho počtu, tak teď děláme analýzu účetnictví OKD, které říká, kdo všechno s OKD obchoduje, kolik lidí vlastně je závislých na penězích z OKD a vyjede nám nějaký výsledek. Máme skupinu pracovní, kde je hospodářská komora, svaz průmyslu, kraj, úřad práce Moravskoslezský pakt zaměstnanosti a zkusíme vymyslet, co pro ty lidi můžeme udělat.”

Kraj zkouší využít program burzy práce aktivovaný před časem kvůli covidu. Firmám, které konec těžby uhlí ohrožuje, by mohl stát pomoci například při vyplácení odstupného lidem.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy