Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Covid neovlivnil počet případů domácího násilí. I počet vykázaných osob je podobný jako v roce 2019

Covid a ani s ním spojená karanténa příliš neovlivnila počet případů domácího násilí. I když jsou lidé více spolu doma, podle odborníků to zvládají a například v Ostravě vykázali policisté kvůli násilí ze společného obydlí dokonce méně osob, než o rok dříve.

Covid, karanténa, omezení vycházení, home office, zavřené školy i sportoviště, také restaurace - to jsou asi hlavní důvody, proč jsme mnohem více pohromadě doma. Proto si asi taky častěji lezeme navzájem na nervy. Odborníci se obávali zvýšeného počtu případů domácího násilí a s tím spojeného vykázání z bytu. Naštěstí to statistiky nepotvrdily. 

Lucie Galiová, PČR oddělení prevence: "V Ostravě v roce 2020 došlo 372 případům se znaky domácího násilí. Ve 29 případech bylo využito institutu vykázání. Oproti roku 2019, kdy bylo vykázání 31, je to mírný pokles."

V celém MS kraji pak policisté evidují za loňský rok 888 přestupků a trestných činů se znaky domácího násilí. Přitom ještě před vypuknutím pandemie jich bylo 1064, tedy o 176 více. 

Lucie Paprsteinová, vedoucí intervenčního centra, Bílý kruh bezpečí: "My jsme nezaznamenali nějaký větší nárůst případů domácího násilí, ať už v rámci vykázání nebo v rámci nízkoprahových kontaktů, kdy se na nás klienti obrací sami. Samozřejmě, že byly v rámci covidové situace omezeny kontakty, ale o to více přibylo telefonických kontaktů."

V loňském roce bylo vykázáno ze společného obydlí 93 osob, což náš kraj řadí na 6 místo v zemi. Nejvíce případů bylo v Praze. Od začátku roku ale začalo případů vykázání značně přibývat a do současné doby jich bylo už 16. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy