Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hejtmani řešili s vládou konec nouzového stavu, podle Vondráka požádají o nouzový stav

Vláda ve čtvrtek 11. února nezískala podporu pro pokračování nouzového stavu, který tak končí v neděli 14. února. "Dnes jsme se dohodli na tom, že všichni hejtmani požádáme o vyhlášení nouzového stavu. Je to v daný okamžik jediná cesta, jak zvládnout krizový stav v naší zemi," napsal po víkendovém jednání hejtmanů s vládou na svém Twitterovém účtu hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Pokud by měla vláda na žádost hejtmanů prodloužit nouzový stav, nejvýš o 14 dní, jako prostor pro vyřešení krize. Pro některé hejtmany je nouzový stav jedinou možností, jak vymáhat všechna opatření, řekl dnes ČTK jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba. V novém nouzovém stavu by podle Kuby mohly otevřít menší obchody a provozovny, naopak ho zaskočila úvaha ministra zdravotnictví, že by přestal platit zákaz nočního vycházení.

Martin Kuba, předseda Asociace krajů ČR: "Především jsme se snažili, aby postup všech hejtmanů byl jednotný, protože nechceme vystavit některé kraje, které jsou na tom opravdu špatně, tomu, aby musely jet v jiném režimu. Také si myslíme, že je pro občany důležité, aby se celá republika chovala v jednotném režimu. Neustále se snažíme dobrat jednotného postupu hejtmanů, protože situace v některých krajích je velmi složitá, pro některé hejtmany je nouzový stav jedinou možností, jak udržet všechna opatření ve vymahatelném chodu."

Krajští hejtmani jednali s vládou od pátku. První výsledky hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák komentoval ve svém pátečním prohlášení.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Dnešní jednání hejtmanů s vládou zatím neurčilo, jak bude vypadat boj proti koronaviru po ukončení nouzového stavu. Stav epidemie si dle mého názoru vyžaduje nepolevit v nastavených opatřeních, přece jenom, šíření nákazy v našem kraji se zpomaluje opravdu jen velmi pozvolna. Zatím jsme se s ostatními hejtmany neshodli na tom, zda vládu společně požádáme o znovuvyhlášení nouzového stavu. Já osobně to považuji za nejvhodnější cestu. Aktuální epidemická situace totiž nesplňuje zákonné podmínky o vyhlášení stavu nebezpečí. Ten je na místě vyhlásit v případě, že intenzita nebezpečí nedosahuje značného rozsahu. A to se o stavu nákazy nedá říci nejen v našem kraji, ale také v rámci celé republiky. Naopak. Rozsah nákazy považuji za značný, nikoli jen lokální, tak jak by to mělo platit v případě vyhlášení stavu nebezpečí."

Ivo Vondrák také ve svém prohlášení napsal, že pokud by vláda nový nouzový stav vyhlašovala, projedná s hejtmany nové podmínky a opatření. 

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje: "Ty ovšem budou určitě směrem k rozvolňování a hrozí tak nárůst sociálních kontaktů o 30 procent, což v době, kdy se v Česku šíří také britská mutace viru, nepovažuji za šťastné. Ve výhledu dvou až tří týdnů by totiž pravděpodobně došlo k zahlcení nemocnic, zejména jejich jednotek intenzivní péče. Bohužel zatím nikdo neodhalil, jaký vliv na šíření nákazy jednotlivá opatření mají, a tak bych byl zatím s jejich rozvolňováním opatrný. Jednání s vládou o aktuální situaci bude v průběhu víkendu pokračovat a já věřím, že výsledkem bude shoda na tom nejlepším způsobu, jak s koronavirem účinně bojovat."

Největší nárůst pozitivně testovaných je k pátku 12. února v okrese Karviná. Momentálně je v Moravskoslezském kraji 455 hospitalizovaných lidí s Covid-19.

Aktuální informace ke koronaviru: https://koronavirus.msk.cz/ock...

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy