Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vláda vyhlásila nový nouzový stav. Omezen je pohyb mezi okresy, lidé budou muset vypisovat čestná prohlášení, nasazeni budou vojáci

Pátek 26. února večer. Vláda České republiky přichází s dalšími opatřeními kvůli vážné situaci pandemie Covid-19 v Česku. Vyhlášen je nový nouzový stav. Platit bude 30 dní, od soboty 27. února.

Je potřeba nouzový stav? Nad touto otázkou se hned v úvodu svého projevu na tiskovém brífinku po jednání vlády zamyslel premiér České republiky Andrej Babiš.

Andrej Babiš (ANO), premiér ČR: "Nouzový stav potřebujeme, abychom uchránili životy občanů České republiky. Dnes máme v nemocnicích 7.100 lidí, téměř 1.400 na JIP a bohužel každý den umírají lidi. My musíme za každou cenu nouzový stav vyhlásit. Proč to fungovalo minulý rok? Protože jsme všichni viděli ty záběr z Bergama z Itálie a všichni jsme se báli. My jsme rychle reagovali a lidé to dodržovali."
Jan Hamáček (ČSSD), ministr vnitra ČR: "Vakcinace je řešení, ale to řešení je vzdálené a my si nemůžeme dovolit, aby nám zkolabovaly nemocnice."
Andrej Babiš (ANO), premiér ČR: "Svědomí máme čisté, proto bych chtěl požádat, abyste pochopili tu situaci. Já doufám, že ta opatření, která vláda schválila, budete dodržovat."

Prodloužená je také karanténa z 10 na 14 dnů. Vláda tentokrát přichází se sedmi opatřeními, jedno ze zásadních je omezení pohybu v rámci okresů. 

Jan Hamáček (ČSSD), ministr vnitra ČR: "Ze všech analýz vychází, že pokud chceme snížit kontakty, musíme snížit mobilitu, musíme snížit pohyb obyvatel. Zakážeme lidem opustit území okresu, budeme přesvědčovat občany, aby zůstali na území svého okresu. Jsou tam výjimky: cesta do práce, péče o blízkou osobu, cesta na úřad, atd."

Vláda požaduje od občanů čestné prohlášení, které podepíšou a budou se jím prokazovat. 

Jan Hamáček (ČSSD), ministr vnitra ČR: "U čestného prohlášení není nutné si nic tisknout, stačí jej napsat rukou. Vše najdete na webu mvcr.cz. Zpočátku se bude policie snažit pomoci. Naším cílem je opravdu lidem to neztěžovat nějakými naschvály, na oplátku čekáme, že to lidé vezmou vážně a pomohou nám dosáhnout toho cíle." 

Omezení v rámci okresů platí i pro nákupy.

Jan Blatný, ministr zdravotnictví ČR: "Jedině, když se spojíme a opatření budeme dodržovat, tak se ta čísla mohou změnit k lepšímu." 
Jan Hamáček (ČSSD), ministr vnitra ČR: "Nasadíme i do 5.000 vojáků a určitě se budeme snažit, aby lidé při zvýšené přitomnosti policie uvědomili, jak závažný ten problém je. Důvěřujeme občanům a věříme, že většina občanů si to uvědomí a bude vše dodržovat. Pokud někdo chce sportovat a využívat volného času, tak je to omezeno na území obce. Zůstaňte doma, pomozme našim zdravotníkům. Věříme, že opatření zaberou." 

Od 1. března bude nově platit, že v zastavěném území obce bude potřeba nosit roušku všude. Na veřejně přístupných místech mimo zastavěné území obce bude povinnost ochranné prostředky nosit, pokud se střetnou lidé mimo jednu domácnost. 

Jan Blatný, ministr zdravotnictví ČR: "Končí možnost v prodejnách a provozovnách a v MHD používat namísto respirátorů dvě roušky, bude povinný respirátor nejméně FFP2 nebo obdobně účinný ochranný prostředek."

Ochranu musí mít i lidé v práci. Vláda zaměstnavatelům nařídila, aby pomůckami vybavila všechny své zaměstnance. Ochranu dýchacích cest budou muset mít lidé, pokud nebudou v kanceláři nebo na pracovním místě sami. Od 1. března budou zavřena školská zařízení: střední, základní i mateřské školy. Výjimka platí pro školy při zdravotnických zařízeních a pro děti osob, které pracují v IZS.

Vláda také spouští plošné testování zaměstnanců a OSVČ. Od pondělí se najíždí na jeho dobrovolnou fázi s finanční kompenzací 4 samotestů měsíčně. Testy budou povinné až v momentě, kdy bude mít Česko dostatek testů. Podle ministra Havlíčka vznikl speciální tým, který bude ukazovat, jak nakupovat a jak postupovat v testování.

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu ČR: "V tuto chvíli se do Evropy dovážejí stamiliony testů. Celý víkend budeme pracovat na logistickém systému. V řádu jednotek dnů nebo týdnů, za 14 dní. Podniky a firmy dostaly povinnost, že zaměstnanci musí nosit roušky, to také nebylo."
Jan Blatný, ministr zdravotnictví ČR: "Dobrou zprávou je, že v budoucích měsících budou dodávky vakcín stoupat."

Další omezení budou platit pro maloobchod a služby. Budou zavřeny všechny provozovny, kromě těchto výjimek: 
potraviny, čerpací stanice, prodejny s hygienickými potřebami, lékarny, výdejny zdravotnických prostředků, krmiva, prodejny brýlí a kontaktních čoček, tabáky a prodejny časopisů, firmy řešící odtah auta a závady na pozemních komunikací, výdejny pro vyzvednutí zboží distančním způsobem, prodejny se zahrádkářskými potřebami, pokladny jízdenek, květinářství, servisy výpočetní a komunikační techniky, pohřební služby, myčky aut bez obsluhy, prodejny domácích potřeb, sběrny a kompostárny, taxi služby, individuální smluvní přeprava osob a psychodiagnostická vyšetření. Restaurace mohou nadále fungovat jen s výdejovými okénky. Vláda chce provozovnám a službám kompenzovat ztráty ve čtyřech pilířích.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy