Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Desetiletý chlapec při sestupu z Lysé hory uklouzl a poranil si páteř. Horská služba pátrala i po ztraceném polském výletníkovi

Dvě náročné záchranné akce mají za sebou členové Horské služby Beskydy. V neděli po setmění pomáhali desetiletému chlapci, který při sestupu z Lysé hory uklouzl a pravděpodobně si po pádu poranil páteř. Do nemocnice ho musel přepravit vrtulník. Pozdě večer pak horská služba pátrala po turistovi z Polska, který se ztratil v kopcích kolem hranic. Byl přitom velmi špatně oblečený a neměl ani správnou obuv do hor. Naštěstí ho po dvou hodinách hledání našli na české straně nad Jablunkovem.

Chlapec uklouzl během sestupu z Lysé hory na zledovatělé cestě a při pádu se hlavou zaklínil do dřevěné zábrany na kraji stezky.

Pavel Masopust, zasahující člen Horské služby Beskydy: "Místo nehody bylo i pro nás složitě dostupné, takže jsme se ke zraněnému dostávali poměrně dlouho a obtížně. Hocha mezi tím vyprostili náhodní turisté spolu s jeho maminkou a poskytli mu tepelný komfort."

Jak záchranáři zjistili, chlapec si přivodil pravděpodobně poranění páteře.

Pavel Masopust, zasahující člen Horské služby Beskydy: "Ihned jsme jeho stav konzultovali s dispečinkem linky 155 Moravskoslezského kraje a ti se rozhodli, že k nám vyšlou vrtulník. My jsme mezi tím hocha zafixovali do vakuové matrace a velice šetrně jej dopravili na cca půl hodiny vzdálený heliport, kde mohl vrtulník ve tmě přistát."

Posádka pak zraněného transportovala do Ostravy k dalšímu ošetření. 


O půl jedenácté večer musela Horská služba do akce znovu. Její členové byli totiž kontaktování polskou horskou službou GOPR, ta hledala svého občana, který se ztratil kolem hranic nad Jablunkovem.

Marcel Svoboda, zasahující člen Horské služby Beskydy: "Od setmění pátrali po výletníkovi v oblasti Velkého Stožku. Vyrazil do hor s kamarádem, kolem páté hodiny odpoledne se od něj oddělil a vůbec nebyl schopen telefonem záchranářům říci, kde je. Poláci si tedy vzali na starost hřebeny a jejich stranu pohoří."

Muž tvrdil, že vidí světla nějakého sídla, ale nebylo jasné, na které straně hřebenu.

Marcel Svoboda, zasahující člen Horské služby Beskydy: "Asi dvě hodiny jsme prohledávali vytipované cesty. Jak se ukázalo, polský výletník se pohyboval na naší straně, vyčerpaný a silně prochladlý. Když jsme mu poskytli tepelný komfort, dopravili jsme jej na hraniční přechod Bukovec a předali polským policistům."

I v tomto případě měl výletník naprosto nedostatečné oblečení a obutí.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: "Do oblasti umrzlého sněhu se vydal v městských polobotkách a džínách, bez jakéhokoliv dalšího vybavení. Ani jeho bunda mu moc tepla nedodala, takže v případě, že bychom ho nenašli, hrozilo mu silné podchlazení s možná i tragickými následky."

Horská služba tak opět varuje turisty před podobným chováním v zimních horách.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy