O adopci zvířat po vzoru zoologických zahrad uvažovali v bruntálském středisku volného času už delší dobu. V době kovidové pandemie dotáhli myšlenku do konce.
Marcela Rozprýmová, SVČ Bruntál: „Výběr je veliký. Navíc každé zvíře si může adoptovat klidně i více lidí. Já spoléhám na to, že teď se to trošku rozběhne. Můžete nám přispět na chov zvířat, budete tam mít cedulku, na webu bude napsané vaše jméno a vlastně přispějete na lepší život těch zvířat, která my tady chováme.“
Důležitým impulsem k zahájení adopce zvířat byla také určitá finanční tíseň, do které se středisko volného času dostalo. Chybějí totiž peníze ze zápisného do zájmových kroužků.
Marcela Rozprýmová, SVČ Bruntál: „Kroužky nejsou, takže my jsme museli řešit alternativy. Tohle je vlastně alternativa zápisného. Veškeré peníze, které od vás dostaneme, použijeme na chov těch zvířat."
Bude se jednat třeba o krmivo, nová bidýlka, lepší vybavení klecí, domečky, prolézačky a mimo dalšího i o žárovky s UV zářením do terárií pro chov hadů. Adopce přinese všem hlavně dobrý pocit.
Terezka, členka kroužku: „Moje nejoblíbenější zvíře je činčila Julinka. Chtěla bych si adoprovat činčilu. Tato činčila se nalezla u popelnice a dovezli nám ji městští policisté.“
Jana Franková, ředitelka SVČ Bruntál: „I teď v době nouzového stavu pořád funguje, protože zvířátka potřebují jíst, potřebují pít, takže je to fajn a máme i pro veřejnost nějaké akce, takže se i veřejnost zúčastňuje třeba formou soutěží.“
Marcela Rozprýmová: „Pokud děti adoptují zvíře, tak potom dostanou dvě až pět vstupenek na přírodovědné akce, které pořádáme a pak se samozřejmě můžou na zvířátko přijít podívat mimo akce SVČ nebo mimo kroužky a můžou se se zvířaty vyfotit, pokud to jenom trochu půjde.“
Případný zisk z adopce zvířat ani v optimálním případě nepokryje celkové náklady na jejich chov, mohl by ale ve složité situaci výrazně pomoci.