Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Záchranáři školí dobrovolné hasiče, v některých případech jsou na místě dříve a mohou zachránit život

Záchranáři Moravskoslezského kraje od roku 2019 školí dobrovolné hasiče v našem regionu. Jde o šest jednotek, které jsou v na základě konkrétního rozhodnutí operačního střediska vysílány k poskytnutí první pomoci pacientům. Je totiž možné, že na konkrétním místě budou dříve než profesionální týmy záchranářů.

Jedna z událostí v posledních dnech. Záchranáři a s nimi i jednotka dobrovolných hasičů z Mostů u Jablunkova vyrazili v úterý 23. února na pomoc staršímu cyklistovi, který se srazil s autem. Podobných případů, kdy operátor tísňové linky rozhodne i o vyslání dobrovolných hasičů, je ročně v našem regionu zhruba padesát.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Ve vytipovaných lokalitách byly vybrány jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí (JSDHO), kterým byla nabídnuta možnost zapojit se do systému poskytování první pomoci. Po intenzivní přípravě školiteli ZZS MSK se jednotky Mosty u Jablunkova, Staré Hamry, Lomnice u Rýmařova, Dvorce, Osoblaha a Budišov nad Budišovkou zapojily do praxe."

Operátoři tísňových linek rozhodují o vyslání "pomoci na vyžádání" u stavů nejvyšší naléhavosti, tedy u resuscitací, těžkých úrazů, dopravních nehod nebo u bezvědomí. Právě díky zapojení hasičů, například v odlehlejších lokalitách, může jejich pomoc zkrátit čas poskytnutí první pomoci před příjezdem profesionálních záchranářů. Hasiči, kteří na místo vyrazí, jsou vycvičení, vyškolení a mají potřebné vybavení k poskytování plánované první pomoci. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Vzdělání i zdravotnické vybavení, které členové JSDH obcí získali, je dále doplňováno v režii školitelů ZZS MSK, a to s plnou finanční participací Moravskoslezského kraje. Díky ní bylo možno nyní zajistit také další vybavení pro praktické vzdělávání v hodnotě bezmála 150 000 korun. Pořízeno bylo například třicet kusů Asistenta srdeční masáže, AED defibrilátor i pět defibrilátorů cvičných, stejně jako další pomůcky. Všechny pomohou k vysoce efektivnímu vzdělávání zapojených dobrovolných hasičů, kteří svou včasnou a kvalitně provedenou první pomocí mohou výrazně zvýšit naději pacienta na úspěšnou záchranu."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy