Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moravskoslezský kraj chystá podporu turismu, přibudou parkoviště i turistické minibusy

V současné době sice platí omezení pohybu a na horách není tolik turistů, jako dříve, přesto se Moravskoslezský kraj připravuje na rozvolnění. V Beskydech i Jeseníkách by měla například vzniknout nová parkoviště. V některých lokalitách budou turisty vozit minibusy a kraj chystá podporu pro podnikatele, kteří v horských oblastech poskytují turistům služby.

Beskydy i Jeseníky jsou sice i v době koronavirových opatření plné turistů, jejich vyžití je ale silně omezeno. Lidé nemohou navštěvovat památky nebo muzea. Turisté se nemohou ubytovávat v hotelích a penzionech a restaurace mají otevřena pouze výdejová okénka. Už teď ale Moravskoslezský kraj připravuje projekty, jak turistice opět pomoci, až budou omezení ukončena nebo alespoň zmírněna. 

Jan Krkoška (ANO), náměstek pro regionální rozvoj a turistický ruch: “Co se týká cestovního ruchu v našem Moravskoslezském kraji, tak já tu situaci dneska vidím velmi kritickou a ohroženou. Uvidíme samozřejmě, kam povedou veškerá opatření, která jsou v tuto chvíli v rámci covidu. Ale když se podíváme a budeme hodnotit nějakým způsobem vše, tak vlastně nic se jaksi nezrealizovalo v tomto roce. Lyžařská sezona, která vlastně měla být vyvrcholením zimních radovánek, tak žádná nebyla. Vánoce v podstatě v Jeseníkách ani v Beskydech neproběhly. Tudíž hoteliéři, skiareály a podobně vlastně nemohli otevřít, neměli žádný příjem. A to v jednotlivých územích, jako je Jesenicko nebo Beskydy, může mít fatální dopad na ten další rozvoj turistických atraktivit nebo turistické sezony jako takové.”
Jan Krkoška (ANO), náměstek pro regionální rozvoj a turistický ruch: “Co se týká Jeseníků, tak opravdu to lyžování, o kterém jsem hovořil, bylo to nejdůležitější. Dneska funguje spíše řekněme bobování, nebo hlavním hitem sezony jsou běžkařské tratě. My víme, že se dneska nakupuje celá řada nových vybavení pro to, aby rodiny aspoň využily sněhu a mohly se svézt na běžkách. Proto my musíme čelit velkému náporu turistů, kteří přijíždí do těchto oblastí jak Jeseníků tak Beskyd, kdy vlastně přijíždí turisté, kteří by tam normálně ani nepřijeli. To znamená, že v celé řadě těchto atraktivit a území máme spoustu odpadků, parkují nám auta tam, kde nemají a tuto situaci musíme řešit samozřejmě jak s CHKO, tak s Lesy ČR, Policií ČR a se starosty. My připravujeme v tuto chvíli i nová opatření, co se týká samozřejmě parkování v Jeseníkách i v Beskydech, protože víme, že do budoucna tuhle situaci nemůžeme unést v tomto měřítku a budeme teď chtít, abychom měli připravena všechna místa na parkování tak, jak nám ten systém ukazuje. A to, že to budou hodnotit vlastně nějaké technické digitální systémy, turisté budou nasměřováni na odstavná parkoviště a chceme také vybudovat autobusy, které budou primárně vozit turisty po jednotlivých lokalitách tak, aby všechno bylo bezpečné. Toto se týká jak Beskyd, tak Jeseníků. 
Jan Krkoška (ANO), náměstek pro regionální rozvoj a turistický ruch: “No a ten rozvoj této sezony jako takové, my ve vedení Moravskoslezského kraje jsme připraveni pomocí turistické sezoně, jenom v tuto chvíli neumím, kdy se to začne trošku hýbat. Potřebuje primárně otevřít samozřejmě provozy tam, kde jsou lidé zaměstnáni, protože rok už jsou bez jakýchkoliv příjmů. Jsou tady i různé vládní programy, které do určité míry pomáhají těmto zařízením, ale není to pořád to, co by si majitelé těchto atraktivit představovali. Protože, jak jsem říkal na začátku, my potřebujeme investovat do rozvoje v těch v okrajových částech našeho regionu. 

Turisté do Moravskoslezského kraje nemíří jen do Beskyd či Jeseníků. Vedle hradů a zámků jsou v regionu oblíbené i ostravské Dolní Vítkovice nebo Landek. 

Petr Koudela, jednatel Moravian-Silesian Tourism: “Já mám tu nevýhodu a zároveň i výhodu posuzovat situaci na poli cestovního ruchu jakožto postiženého sektoru z pozice toho správce areálu Dolní Vítkovice, které si za ten poslední necelý rok užily své. Ta doba je teď navíc i symbolická, protože je to zhruba rok, co jsme získali ocenění nejoblíbenější atraktivita Moravskoslezského kraje. Tímto bych chtěl vyzvat a pozvat veřejnost pro hlasování pro jiná hezká místa na Cenách cestovního ruchu. A od chvíle mého jmenování do funkce jednatele Moravian-Silesian Tourism je prioritou zachránit a zasanovat sektor jako takový a potom jsou připraveny infrastrukturální projekty, programy komunikace, lákání návštěvníků do MSK. To, že tématicky to funguje, jsme si mohli vyzkoušet i my tady v Dolních Vítkovicích v září a říjnu, kdy došlo k nějakému rozvolnění a  veřejnost i do našich atraktivit zavítala. Takže já věřím v budoucnost cestovního ruchu v  Moravskoslezském kraji.” 
Jan Krkoška (ANO), náměstek pro regionální rozvoj a turistický ruch: “Co se týká města Ostravy a větších městech, typicky Krnov, Opava, Ostrava, tak tady jsme opravdu podstatě v situaci, kdy tady neproběhl žádný koncert, žádná kulturní aktivita a ty hotely jsou dneska dlouhodobě zavřené a já se trošku bojím, aby se vůbec ty hotely rozběhly. My máme dneska celou řadu projektů připravených, které by v těchto městech mohly běžet, ale dokud mi nebudeme vědět, jaká budou fungovat další opatření v České republice, tak se nemůžeme do žádného projektu pustit. 
Petr Koudela, jednatel Moravian-Silesian Tourism: “Dolní Vítkovice jako takové mají jednu výhodu, kterou si ne možná každý uvědomuje. Dolní Vítkovice, jakožto národní kulturní památka a industriální areál, je coby veřejný prostor otevřen vlastně každý den. Takže, pokud byste se nechtěli úplně vydat a tlačit na některá horská střediska, tak Dolní Vítkovice jsou vám otevřeny každý boží den. Stejně tak například i Landek Park, kde jsi Ostravané a lidé z přilehlého okolí našli prostor pro to zmíněné bobování nebo sáňkování, které si teď lze užít samozřejmě v Jeseníkách, Beskydech, ale právě třeba v okolí velkých měst.”
Jan Krkoška (ANO), náměstek pro regionální rozvoj a turistický ruch: “Podpora cestovního ruchu samozřejmě napříč krajem je různorodá. My jsme i přesto, že ta situace je, jaká je, kdy se krátí rozpočty, samozřejmě i kraj sám si musel půjčit 3 miliardy korun na investiční akce, tak přesto jsme uhájili peníze z cestovního ruchu a budeme chtít podporovat zase vodáctví, určitě lázeňství, určitě cykloturistiku, kdy my máme v Jeseníkách i v Beskydech půjčovny elektrokol, máme elektronabíječky. I tady ty sítě budeme chtít dále rozvíjet, ale v tomto roce bychom chtěli otevřít asi pět míst yogapointu v Jeseníkách a v Beskydech, kde by se lidé mohli zastavit a zrelaxovat. A celá řada jiných opatření se bude tvořit, ale bude to záležet opravdu na situaci, jak se bude vyvíjet v rámci celé republiky.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy