Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Testování žáků základních škol v MSK: 3 dny, 35 pozitivních školáků

V Moravskoslezském kraji je více než 440 základních škol, které navštěvuje přes 100 tisíc dětí. Od minulého týdne se ve školách po týdnu střídají a polovina dětí je na distanční výuce. Druhá polovina musí před výukou povinně podstupovat testy na koronavirus. Zatím vše probíhá bez větších problémů.

Už druhý týden probíhá dvakrát týdně testování žáků 1. stupně základních škol. Podle vládního nařízení dítě bez testu na koronavirus do školy nesmí. Pozitivních je jen zlomek školáků.

Aleš Kotrla, mluvčí Krajské hygienické stanice Ostrava: “Celkem za tři dny bylo otestováno 122 368 žáků a 35 bylo pozitivních. My nevíme, kdo z nich byl potvrzen PCR testem.”

Například v Horní Suché se děti testování učily předem doma pomocí tyčinek do uší.

Anketa: školáci: “Mi taťka dal tu stejnou šulku, akorát to víc lechtalo než tady ty.”
“Já jsem to viděla na jednom videu.”

Děti si mohou nosit do školy své vlastní testy, testovat se ale musí až ve škole.

Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského, Ostrava-Poruba: “Neumožňujeme dětem, aby si přinášely nějaké výsledky testování odněkud z domova.”
Martin Macháč, ředitel 5. ZŠ Frýdek-Místek: " Rodiče, kteří nesouhlasí s testováním pomocí testů, které provádějí zaměstnanci, tak si mohou přinést své testy."

Rodiče dětí, kteří odmítají jak testování, tak respirátory, mohou nechat děti na distanční výuce. Některé školy to umožňují.

Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského, Ostrava-Poruba: “Tak jeden až dva žáci ze třídy v průměru jsou doma. Část rodičů tedy nesouhlasí s nastavenými opatřeními, ale ředitelé nemohou tuto situaci nijak řešit.”

Zda jsou vládní nařízení zákonná, či ne, může rozhodnout jen soud.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy